15. dets 2009

Kuu / Moon

"Moon", Inglismaa 2009. Rež. Duncan Jones.


Duncan Jonesi täispikk lavastajadebüüt, intelligentne ulmelugu mehest, kes opereerib üksi kaevandusbaasi Kuul. Minimalistlikus filmis ongi ainult üks inimtegelane. Rohkem sisust spoilerdamata hästi rääkida ei saa.

Tagasihoidliku eelarvega tehtud "Kuu" näeb pisut luitunud ja vanaaegne välja, kuid see ei mõju mitte niivõrd odavalt, kuivõrd retrohõnguliselt - kujundus meenutab žanri klassikalisi verstaposte nagu Kubricku "2001" ja Scotti "Alien". Eriefektidega priisatud pole, pilt töötab kenasti ja usutavalt loo teenistuses, mis kulgeb aeglaselt ja rahulikult, kuigi mitte just üleliia tihedalt ega üllatusterohkelt. Võiks öelda, et kui "2001" on romaan, siis "Kuu" on novell - aga korralikult välja peetud novell, huviga vaadatav nii ulmesõpradele kui kõigile teistele, kes ulmet enda jaoks suisa ei välista.

Film on pälvinud rea väiksemaid auhindu, tugeva muusika autor on kunagi ansamblis Pop Will Eat Itself tegutsenud Clint Mansell, kelle varasemate saavutuste hulka filmimuusika vallas kuuluvad Darren Aronofsky "π" ja "Requiem for a Dream". Kinoelamusele tuleb tõenäoliselt kasuks, kui suuta enne "Kuu" vaatamist arvustusi mitte lugeda ja treilerid vaatamata jätta. Mida vähem sellest ette teada, seda parem.


"Kuu" treiler ja kodukas. Tegijate intekas. "Kuu" kinos. Hinnanguid: IMDB (8/10), Rotten Tomatoes (7.4/10), Trash (8/10), Malcolm (7.3/10), Jolt (8/10), Andres Laasik (EPL), LiveForThis (9/10), Ninja Robot (10/10), b3gins (8/10), Metsavana (6/10).

Kommentaare ei ole :