4. dets 2009

Ere täht / Bright Star

"Bright Star", Inglismaa-Austraalia-Prantsusmaa 2009. Rež. Jane Campion.


Naisfilmi klassiku kostüümidraama inglise romantilise luule suurkuju John Keatsi armastusest ei paista õieti millegagi silma. Film on kole pikk, tõsimeelne ja aeglane, näitlejatööd vaid mõõdukalt tugevad. PÖFFi lehel lubatud hiilgavat kaameratööd ma siin ka ei märganud. On üksikuid silmatorkavalt ilusaid kaadreid, pilt on üldiselt korralik, aga võrreldes kasvõi "Liibanoni", "Tšingis-khaani kahe hobuse" või Jarmuschi "Võimu piiridega" ei midagi erilist.

Kui teemast rääkida, siis romantikuid kummitab tänase mätta otsast vaadates sama häda mis paljusid omas ajas uuenduslikke või lausa revolutsioonilisi mõttevoolusid: nende ideed olid liiga edukad. Näiteks kõikevõitev romantiline armastus kui elu mõte või kannatava geniaalse kunstniku kuju. Need kontseptsioonid on olnud edaspidi käibel peaaegu üldkehtiva tõena ja järgnenud sajandite jooksul põhjalikult läbi leierdatud. Iseärakud nagu William Blake, keda teame kasvõi Jarmuschi "Dead Manist", on ajaproovile mõnevõrra paremini vastu pidanud. Teiseks on luule mõju ikkagi üsna piiratud konkreetse keeleruumiga. Eestlase jaoks ei saa Keats naljalt sama palju tähendada kui näiteks Juhan Liiv.

Kolmandaks on siin palju paksult välja näidatud tundeid, pisaraid ja õhkamist, mis on küll - kasvõi Goethe "Wertheri kannatustele" mõeldes - ajastutruu, kuid tänapäevase pilguga vaadates kergelt naeruväärne. Üldmuljena oli "Ere täht" minu jaoks pigem pettumus. Kui rääkida Campionist üldse, siis "Klaver" võib küll olla tema tuntuim teos, aga mu isiklik lemmik temalt on siiani "Holy Smoke!", kus saab ka nalja.
"Ereda tähe" kodukas. Hinnanguid: IMDB (7.1/10), Rotten Tomatoes (81% fresh), Roger Ebert (7/8), FilmiMull (5/10), Ragne, poff.epl.ee (liigutas, ei pidanud pettuma).

Kommentaare ei ole :