3. dets 2009

Kesksuvine õhtusöök / Pranzo di ferragosto

"Pranzo di ferragosto", Itaalia 2008. Rež. Gianni Di Gregorio.


Inimsõbralik kammerkomöödia vanemast meesterahvast, kes elab koos muldvana, kuid elujõulise emaga ja on ühel hetkel sunnitud võõrustama veel kolme vanaprouat. Pakun, et siin pole ühtegi alla kuuekümne aasta vanust tegelast. Tegevust on minimaalselt, kuid kõik tegelased on meeldejäävad ja säravad isiksused. Enamus neist pole professionaalsed näitlejad. Filmi tugevust arvestades on üllatav, et Di Gregorio jaoks, kes on kirjutanud ka selle stsenaariumi ja mängib ise meespeaosa, on see lavastajadebüüt. Tõsi, ta on varem tegutsenud stsenaristi ja režissööri abina, sealhulgas mulluse Cannes'i Grand Prix' "Gomorra" juures. Ääretult elujaatav lugu sai tänavu rea auhindu ja tasub vaadata eriti neil, kes pelgavad vanainimesi ja vananemist. Muide, pranzo tähistab itaalia keeles lõunasööki ja ferragosto on katoliiklastele oluline Maarja taevaminemise püha, maakeeli rukkimaarjapäev, nii et pealkirja originaalist tõlkides võiks see olla "Rukkimaarjapäeva lõuna".


"Pranzo" treiler ja kodukas. "Pranzo" PÖFFil. Arvustus: Mariliin (PÖFF).

2 kommentaari :

Mart ütles ...

Kas sa jõudsid kokku lugeda, mitu pudelit chablis'd päätegelane filmi jooksul sisse kaanis? Mina küll mitte, aga tema sallivus on maani kummardust väärt. Mina oleks ammu trammi alla hüpand. Komöödia my ass... iga mehe jaoks on see puhas horror.

joonas ütles ...

Suur tolerants on vist alkoholismi teise staadiumi tunnus. Kolmas ja viimane staadium peaks olema see, kui pitsist pikali jääd. Aga kogustest rääkides: alguses ostis ta kaks pudelit ja jõi need vist kohe samal päeval ära. Ega see niimoodi vaikselt tinistades polegi päeva peale väga suur kogus. Aga pagana kallis vein, üle 20 euro pudel. Eriti Itaalia kohta, kus veini hind algab ühest eurost pudeli eest. Mehel endal oli üür ja elekter aastaid maksmata. Näha kohe, et prioriteedid olid paigas. No ja pärast, kui üks maadam talle sota andis, siis ta võttis juba kasti, ilmselt siis midagi odavamat. Ja vahepeal libistas ta veel õlut ka.