10. dets 2009

PÖFF 2009: paar järelmõtet

Mõned mõlgutused festivali kohta mitme kandi pealt. Veidi ka kriitikat, eks ikka lootuses, et asjad lähevad edaspidi veelgi paremaks. Sest kindlasti oli see siiani kõige õnnestunum PÖFF.

Kava. Programm oli suurepärane, valdav enamus aasta olulisemaid filme ja festivalide võitjaid oli sees. Tundsin puudust ehk vaid Kim Ki-Duki "Unest" ja Takashi Miike viimastest filmidest. Kes kurdavad, et kava oli kehv, sattusid ilmselt tohutust programmist nõrku filme valima. Ei saa ju oodata, et festivali kõik mitusada filmi oleksid ülihead. Kohati kurdetakse, et kava on liiga mahukas - muidugi teeb see oma kava koostamise keeruliseks, kuid filmide kohta oli siiski omajagu eelinfot ja soovitusi mitmesuguste eriprogrammide näol.

Piletihinnad. PÖFFi täispileti hind 75 krooni on liiga kallis, kõige kallim festivalipilet võiks olla 50 krooni. Võidakse vaielda, et PÖFFi pilet on niigi odavam kui tavaline kinopilet. Veidi on küll, aga nii see peabki olema. Tavalise kinoskäigu puhul on eelinfot enamasti jalaga segada ja vaataja teab päris täpselt, mida ta oma raha eest näha saab. Festivalil on risk ämbrisse astuda märksa suurem. Teiseks on tavakinos kõik filmid eestikeelsete subtiitritega varustatud ja tehniline kvaliteet üldiselt tagatud.

Tehniline tase. Lehes kirjutati, et festival kulgenud sel aastal euroopalikult probleemivabalt: subtiitrid paigas, tehnilisi apse polnud jne. Kahjuks on see soovmõtlemine. Ajakirjanik käis ehk paaril seansil, kus tal jäi selline mulje. Ise käisin enam kui neljakümnel ja võin kinnitada, et kuigi jama võis olla vähem kui varasematel aastatel, on asi probleemivabadusest kaugel. Probleemid subtiitritega võisid vähem silma torgata, sest enamusel filmidest polnudki problemaatilisi eesti subtiitreid, nendest filmidest aga, millel need subtiitrid olid, oli vähemalt pooltes probleeme subtiitrite sünkroonsuse või kohatise kadumisega. Samuti tuli korduvalt ette heli kadumist, pildi ekraanilt väljavajumist ja filmi katkemist. Tehnilise praagi krooniks jääb "Ootamatus tühjuses" filmi peale kuvatud treiler. Nii et arenguruumi on.

Tõlked. Eesti keelde tõlgiti vaid umbes kolmandik festivali filmidest. Seda on vähe mitmel põhjusel. Esiteks leidub küllalt inimesi, kes valivad filme selle järgi, kas need on tõlgitud või mitte, nii et tõlke olemasolu mõjutab ka piletimüüki. Ilmselt püüti tõlgete pealt kokku hoida, aga see võib anda tagasilöögi. Teiseks võib isegi keeleoskajal olla raske kuulmise järgi aru saada filmidest, kus on palju keerulist teksti - näiteks "Ere täht". Tõlke puudumine selles ja mõnes muuski peatselt kinos linastuvas filmis - näiteks "Dr. Parnassuse imaginaarium" ja "Mehed, kes jõllitavad kitsi" - oli veider.

Meediakajastus. Muidugi võiks alati rohkem olla, aga päevalehtedes midagi siiski oli. Eks neil ole kultuuriruumiga kitsas ka. "Päevalehes" oli pisut rohkem eelinfot, "Postimehes" jälle jooksvat infot. Kurb on aga tõdeda, et igasugune PÖFFi kajastus puudus "Ekspressi" kultuurilisas "Areen"ja kultuurilehes "Sirp". Viimane, tõsi küll, ärkas siiski 4. detsembriks, kui festival juba lõppemas oli, ja avaldas paar arvustust. 3. detsembri Areen oli aga tervikuna pühendatud Kunstiakadeemia juubelile - kas sellega tõesti nädalat oodata ei kannatanud?

Blogosfäär. Erinevalt näiteks MNC Bros Tito arvamusest leian, et festivaliteemalist posti, eriti filmiarvustusi oli pigem vähe kui palju. Päris palju suutsid siiski kirjutada näiteks Trash, LiveForThis, Forza, Spellbound ja FilmiMull. Üle 30 arvustuse oli PÖFFi ametlikus blogis, kuid kahe nädala ja kaheksa blogija peale on seda mu meelest napilt: keskmiselt igalt blogijalt üks arvustus nelja päeva kohta.

Toimumiskoht. Festivali käigus umbusk Solarise ja selle langevate lagede suhtes hajus. Maja võib ju väljast kole olla, kuid PÖFFi jaoks on see samm edasi ja suurim tänavuse festivali õnnestumise komponent. Korralikud kinosaalid, wifi, söögikohad, toidupood, vestlusringid, festivalipiletiga tasuta kohvik (mis küll kahjuks viimastel päevadel ei tegutsenud) - see kõik on vaid kiitust väärt. Eraldi plusspunkt veel Artisele, kuhu popkorni sisse ei lasta. Ainuke küsimärk festivalikinode osas on Kumu auditoorium linna taga metsas - miks kasutati seda, mitte kesklinnas asuvat Kosmost?

Festivali veeb. Aastate jooksul on veeb põhiosas paika saanud. Ainus viga, et kogu funktsionaalsus (näiteks kommenteerimine) ei töötanud festivali algusest peale. Mõned pisibugid olid ka, näiteks osad seansid läksid oma kavva topelt ja pidev sisselogimine. Ühes arvutis võiks üks kasutaja olla ikka kogu aeg sisse logitud. Aga üldiselt hinne viis.

Filmitutvustused. Paljudele PÖFFi seanssidele eelnenud suusõnalised sissejuhatused võiks ära jätta, kui need pole just filmi tegijailt. Lihtsalt tutvustused ei anna filmile midagi juurde ja raiskavad lihtsalt aega, halvimal juhul võivad isegi eksitavaiks osutuda ja filmi suhtes valesid ootusi tekitada. Näiteks "Ajami" sissejuhatus aitas kaasa sellele, et ma filmi esimesel korral lõpuni ei vaadanud.

Festivali personal. Piletimüüjad, infotöötajad ja piletikontrollid olid ääretult lahked, toredad, abivalmis ja vastutulelikud, nendega suhtlemine oli pea eranditult väga meeldiv kogemus. Kuidas asi seestpoolt paistis, vaata Ninja Roboti blogist.

5 kommentaari :

Trash ütles ...

Sel aastal HÖFF´il oli üks noormees kes sissejuhatust tehes rääkis lihtsalt kolmveerand filmist ette ja kui ise ka taipas, et spoilerdab, siis ehmatusega ütles veel lõputwisti ettearvamiseks vajaliku lause peale. Hea töll oli, ise veel Just noorteprogrammi mingitlaadi pomo.

Forza ütles ...

Ei vedanud.
Aga Kosmost igatsesin ise ka taga ja kuigi mulle KuMu sümpatiseerub, siis on ta asukoht tõesti veidi halb. Kahju, et Kosmost ei olnud, veelkord.

Spellbound ütles ...

Kumus oli huvitav. Pisike ekraan, harjumatud istmed, aga filmikvaliteet oli sellegipoolest kena. Rahvast seal ikka vist käis. Deliver Us From Evil`i seansil oli nii kümmekond vaatajat, aga sellele eelnenud Mark Kostabi dokumentaal oli sealviibinute sõnul päris populaarne. Saal oli vist enam vähem täis.

Kristo Tohver ütles ...

Tere Joonas

Aitäh sulle nende kolme põhjaliku postituse eest. Kahjuks ei jõudnud neid lugeda enne kui alles nüüd, aga usun, et nii mõnegi koha pealt saame neid järgmise aasta festivali tegemisel arvestada.
On muidugi asju, mis kahjuks jäävad nii nagu nad on, sest rahaliselt ei ole lihtsalt teisiti võimalik. Eriti praegu, kus meie eelarve lihtsalt kärbete ohvriks langeb. Aga ma ei taha selle kui vabanduse taha pugeda, sest eelarve ei tee festivali.
Kommenteerin mõnda sinu mõtet hästi lühidalt:
Kosmos vs. KUMU - Kumul on oma hing ja teistsugune filmiprogramm, saal on väga heas korras ja 3 x odavam kui Kosmos. Kosmos 2 ei tohiks üldse kinosaal olla. Seega pigem jääb KUMU. Lisaks on meie eesmärk tuua erinevaid inimesi filmide juurde ja KUMU on saal teistsugusele sihtgrupile.
Seansside sissejuhatused - maitse asi, aga teeme tööd nende paremaks muutmisel ja ootan huviga su tagasisidet järgmisel aastal.
PÖFFi veeb ja blogi - väga head ettepanekud ja tegeleme sellega, et need kindlasti järgmisel aastal toimiksid, lisaks panustame oma sotsiaalmeediale.
Tõlked - puhas eelarve küsimus, aga katsume leida sellel aastal sihtotstarbelist lisarahastust. Pöidlad pihku. Tahaks tõlkida kõiki filme.
Meediakajastus - tekib uus projektijuht, kes aitab 2010 aktiivsemalt kogu meediaga suhelda ja neid natuke survestada (praegu pigem passiivne suhtlus, mis toimib tegelikult väga hästi).
Piletihinnad - mõtleme nagu alati, aga ebatõenäoline. Sellel aastal kaotasime 15 % oma piletitulust, sest enne oli meile kehtinud käibemaks 5% nüüd 20%. Kokku on piletitulu meie eelarvest ainult 15%. Veel vähenemine hakkab tekitama probleeme erinevate taotluste omaosalusega. Pikk jutt, sitt jutt, aga ikkagi ebatõenäoline.
Tehniline tase - 100% sinuga nõus. Parem kui varem, aga kaugel sellest, et võiks loorberitele puhkama jääda. Pingutame.
Ja viimase mõttena - ilma oma vabatahtlike ja entusiasmist meie jaoks töötavate inimesteta seda festivali ammu enam ei oleks. Meil on aastaringselt kontoris 8 inimest ja sellel festivalil töötas 318 inimest, neist 218 olid vabatahtlikud. Kui on kellelgi soovi panustada, võtame teid avasüli vastu.

Oleme igasuguse tagasiside eest ülitänulikud. Loomulikult teeme uuringuid, loomulikult teeme enda sees põhjalike analüüse, aga teie käest tulev info on alati see kõige parem, millega edasisi plaane teha. Kui kellelgi on viitsimist PÖFFi teemadel pikemalt mõtteid vahetada, siis kristo.tohver@poff.ee ootab kõiki selleteemalisi kirju või ettepanekuid.

Lugupidamisega
Kristo Tohver
PÖFFi tegevjuht

joonas ütles ...

Aitäh veelkord korraldajatele ja jääme lootma, et things can only get better - et järgmine festival tuleb taas kord veel parem kui eelmine. Kohtumiseni pimedates saalides :)