3. dets 2009

Liibanon / Lebanon

"Lebanon", Iisrael 2009. Rež. Samuel Maoz.


Mõjus lugu Iisraeli tankimeeskonnast esimeses Liibanoni sõjas tõi debütandist režissöörile Veneetsiast Kuldlõvi, mis olla siiani läbi aegade suurim tunnustus Iisraeli mängufilmile. Kogu lugu on klaustrofoobiat tekitavalt üles võetud tankikabiinis, kust välja näeb ainult läbi sihiku. Erinevalt festivali võitnud "Ajamist" on see tõepoolest tervikuna jõuline, vägivaldne ja tempokas iisraeli film -täpsemalt osavalt kontrollitud tempoga, pikkides kiiremate stseenide vahele hüpnootiliselt aeglasi. Vägivald on sõjafilmi puhul ilmselt möödapääsmatu, aga "Liibanon" ei purjeta peamiselt sellel, vaid on lisaks tõesti nii oskuslikult tehtud, et nõrku külgi nagu polekski. Psühholoogiliselt veenvad tegelased, ilus kaameratöö, terav montaaž - mida vaid soovite. Ebatavaliselt elutruu lugu põhineb Samuel Maozi enda kogemusel samast sõjast. Häid sõjafilme pole vähe, kuid "Liibanon" kannatab välja võrdluse ka parimatega neist nagu Kubricku "Full Metal Jacket".


"Liibanoni" treiler (heebrea keeles, subtiitriteta). "Liibanon" PÖFFil (2010). Arvamusi: IMDB (7/10), Rotten Tomatoes (7.4/10), Roger Ebert (8,8/10), Spellbound (8/10), LiveForThis (8/10).

3 kommentaari :

Mart ütles ...

Ma pole veel näind, aga kui sihikust nii klaar pilt avaneb, kui sul siin ära näidatud, pole tankistiametil ju vigagi. ;)

joonas ütles ...

Sihikust avanev vaade on väga ilus jah. Sellel fotol pole miskipärast sihikuristi näha, aga filmis on see tornist välja vaatavate kaadrite ümber kogu aeg ning kaamera liikumist saadab torni pööramise heli. Kummaline mulje jääb, nagu mingist arvutimängust, näiteks Wolfensteinist.

Spellbound ütles ...

"Kummaline mulje jääb, nagu mingist arvutimängust, näiteks Wolfensteinist."

Tekkis ka üpris sarnane mulje. Helidemäng sihiku liikumisel oli küll tasemel.
Saab öelda, et keegi ei tee paremini filmi sõjast, kui seal osalenud või kes on mõnel muul viisil sõjaga tihedalt seotud olnud. Läbi sihiku ümbruse jälgimine ja sõda tangis endas oli võimas, aga kui nüüd niisma nokkida, mis pole küll antud filmi temaatika juures sünnis tegu, siis oleks tahtnud rohkem ööpimeduses liikuvat tanki näha. Igati võimas film, peaks siiski ütlema.