5. dets 2009

Platoni akadeemia / Akadimia Platonos

"Plato's Academy" / "Akadimia Platonos", Kreeka 2009. Rež. Filippos Tsitos.


Muhe inimlik komöödia vananevast lahutatud Stavrosest, kes jagab korterit oma elatanud emaga, toob nii tegelaste poolest kui huumori laadiga meelde "Kesksuvise õhtusöögi" ("Pranzo di Ferragosto"). "Akadeemia" tegelased pole küll valdavalt raugad, aga tublisti üle viiekümne ikka. Noori ei näe ka siin. Loo kesksed teemad on rahvusprobleemid ja rahvuslik identiteet.

Akadimia Platonos on iseenesest Ateena linnajagu, kus tegevus toimub, aga Tsitos viitab ühtlasi irooniliselt Stavrose ja tema sõprade seltskonnale, kes veedab oma elupäevi tänavanurgal istudes, õlut ja kohvi juues, ilmaasju arutades ning immigrante põlastades. Ühel päeval selgub, et Stavrose ema on pärit Albaaniast ja räägib albaania keelt; välja ilmub Stavrose väidetav albaania soost vend. Stavrose kui endast lugupidava kreeka mehe maailma ei sobi albaania päritolu mitte üks põrm.

Kreeka jaoks teravat immigrantide probleemi on varem teravalt käsitlenud näiteks Konstantinos Giannarise "Pantvang" ("Omiros"). Tsitos tegeleb teemaga läbi pehme huumori prisma. Värvikad, elulised tegelased, nutikad naljad, vahva saundträkk vana kooli rokist. Antonis Kafetzopoulos sai Stavrose rolli eest Locarnos parima näitleja preemia."Platoni akadeemia" treiler. Film Euroopa päeval 2011 (5.05). Hinnanguid: IMDB (6.5/10), Arvo (soovitan).

Kommentaare ei ole :