6. jaan 2010

9. rajoon / District 9

"District 9", USA-Uus-Meremaa 2009. Rež. Neill Blomkamp.


"District 9" linastus juba mõne aja eest ja sellest on omajagu kirjutatud, kuid lisaksin siiski ka oma hääle aasta parima ulmefilmi toetuseks. Debütant Blomkampi teoses on kapaga originaalsust, mida veteran Cameroni "Avataris" napib. Esiteks tulnukate-kuvand: putukate ja limukate moega kosmilisi olendeid on traditsiooniliselt kujutatud kurjuse kehastustena. "D9" meenutab, et olulisem on sisemine ilu. Siinsed koledad ufonaudid on kõigepealt koomilised, tuues meelde filmi produtsendi Peter Jacksoni enda debüüdi "Bad Taste". Samas on "D9" tulnukad "E.T." kombel intelligentsemad ja inimlikumad kui inimesed ise, kuigi vaevalt et kellelgi tekib soovi neid kaissu võtta.

Ka inimpeategelase Wikuse areng väikesest vuntsidega ametnikutropist kangelaseks kinnitab, et esmamulje ei pruugi alati kõige adekvaatsem olla. Laiemalt ongi "District 9" teemaks see, kuidas me käitume teiste, endast erinevate olenditega, kes pealegi ei pruugi vastata meie välise ilu standardeile.

Mõned on filmi kritiseerinud liigse märuli pärast. Leian, et madinat oli vaja, et demonstreerida tulnukate relvastuse tulejõudu lahinguolukorras. Punkt Blomkampile: viimaks ometi saab mängufilmis näha ulmepüsse, mis arvutimängudesse jõudsid juba ligi paarkümmend aastat tagasi. "Avatari" kuulipildujad olid lootusetult XIX sajand, inimkonna progressiivne osa ootab juba ammu - küll asjata, aga siiski pikisilmi - filmi Duke Nukemist, et näha shrinkeri ja devastatori toimimist suurel ekraanil.

Mis puutub võimalikku, paljude arust lausa kohustuslikku järge, siis selle osas olen skeptiline. Mu arust ei jää lõpuks suurt midagi lahtiseks ja karta võib, et edasi oleks oodata ainult sihitut madinat nagu "Matrixi" triloogia puhul. Kuid ehk "District 9" tegijad suudavad üllatada."D-9" kodukas. Hinnanguid: Soprano (9/10), Ninja Robot (6.6/10), Watermeloned (perfektne), LiveForThis (10/10), Forza (super elamus), Fletchu (6/10), 2ran2pi (aasta filmiüllatus), Siim (meisterlik), Margus Paju (pelgast meelelahutusest natuke kõrgemal), Trash (8/10), OlgeNyyd (ulmesõprade maiuspala), Tristan Priimägi (ere täht), Veraprima (5/10).

Kommentaare ei ole :