10. jaan 2010

Abajas - mere verine saladus / The Cove

"The Cove", USA 2009. Rež. Louie Psihoyos.

Dokumentaal delfiinide jõhkrast tapmisest Jaapanis on veenvalt tehtud ja tõhus. Tänud Trashile, kelle posti põhjal ma seda oodata teadsin. Omajagu auhindu saanud film on puhas propaganda, aga ilmselt õige asja eest, nii et mõningad liialdused tunduvad andestatavad. Pean silmas filmi tegemise ohtlikkust, mida on nii kõvasti üle dramatiseeritud, et mõnel vaatajal (näiteks Forza) jääb mulje, nagu oleksid tegijad eluga riskinud. Nii see muidugi polnud, kuid ega vähemalt pärast Michael Moore'i keegi dokilt vist enam objektiivsust ei ootagi.

Aga teema on tõepoolest tõsine ja võttis klombi kurku isegi mul, kes ma end filmidest enamasti emotsionaalselt mõjutada ei lase. Tõsi, et ega meie enda käitumine loomadega millegi poolest parem pole. Kasvõi veiste veristamisega tegeleb meil terve tööstusharu, seda tehakse konveieril. Kuid ega see delfiinide mõrvamist vähem jälgiks ei muuda. Film nõuab tegusid, et selle õõvastava veretöö vastu protestida. Seda saab teha esiteks siin ja teiseks lisan käesolevale postile kommentaarina eestikeelse versiooni protestikirjast, mille läkitasin meie riigiasutustele. Kutsun kõiki üles meie ametnikele seda või mõnda muud asjakohast avaldust saatma."The Cove" kodukas. "The Cove" kinos. Hinnaguid: IMDB (8.6/10), Rotten Tomatoes (8/10), Maris Meiessaar (EPL), Forza (9/10), Trash (9/10), Mart, Malcolm Lincoln (8.2/10), Omasmullis (9/10), Viljar Voog (Õhtuleht).

5 kommentaari :

joonas ütles ...

To: Keskkonnaministeerium, Välisministeerium
Subject: Palun tegutseda delfiinide kaitseks

Austatud otsustajad,

hiljuti sain teada dokumentaalfilmist "The Cove" ja murettekitavast faktist, et Jaapani rannikul tapetakse igal aastal rohkem kui 20 000 delfiini ja pringlit. Lisaks müüakse Jaapani tarbjaile ohtlikult suure elavhõbedasisaldusega delfiiniliha, sageli vaalaliha sildi all.

Palun teil mõjutada Jaapani valitsust võtma Jaapani Kalastajate Liidult (Japan Fisheries Agency) ära loa selle jubeda, ohtliku ja ebaseadusliku tegevuse jätkamiseks.

Ühtlasi palun meie valitsusel veenda Rahvusvahelist Vaalapüügikomiteed (International Whaling Commission) võitlema delfiinide ja pringlite inimliku kohtlemise eest ja delfiinide mõrvamise lõpetamise eest Jaapanis.

Olukord nõuab teie viivitamatut sekkumist.

Lugupidamisega,

...

joonas ütles ...

Filmi eestikeelse pealkirja asjus: "The Cove - mere verine saladus" - mis värdtõlge see nüüd jälle olgu? Seda ei saa õigupoolest üldse tõlkeks nimetadagi. "The Cove" on 'abajas' ja sellest olekski piisanud. Pealegi niivõrd kui jutt on saladusest, pole tegu mitte mere, vaid Jaapani saladusega. Kui "Hamlet" jõuaks meie kinolevisse, pandaks selle pealkirjaks kindlasti "Hamlet - ühe õukonna õudustäratav, verine ja salapärane lugu". Ptüi, ma ütlen.

metsavana ütles ...

Pilukate tegevus on hukkamõistu vääriv kindlasti kuid kuna meil endil ka notsude (siga ju ka väga tark elukas) ja muude lojustega ka alati kõige viisakamalt ümber ei käia siis kas ei jätaks ametnike avaldus pigem mulje "käituge meie sõnade mitte tegude järgi" ?

Ma praegu muidugi lahmin sest pole seda filmi näinud kuid mõnest maakoha seatapust võiks ka päris karmi doki teha mis linnainimesel põhja alt kisuks.

joonas ütles ...

Eks neid dokke loomade tapmisest siinmail ole ju nähtud ka. Ühtegi pealkirja kahjuks ei meenu, küll aga tulevad silme ette jubedad kaadrid masinaist, mis konveiermeetodil lehmi ja kanu tõurastavad. Väga suurt vahet delfiinitapuga pole jah, aga see ei tähenda, et delfiinitapu vastu protestida ei tasuks.

Mõned argumendid siiski just delfiinide kaitseks. Esiteks on delfiinid mõneti ohustatumad kui koduloomad. Teiseks on võimalik, et delfiinid on inimesele intelligentsuselt kõige lähemal olevad olendid, isegi lähemal kui inimahvid. Igatahes tunnevad nad iseenda kujutise peeglist ära, milleks ainult vähesed loomad võimelised on. Mis tähendab, et delfiinid on enesest teadlikud olendid. Kolmandaks on nad lihtsalt armsad ja inimsõbralikud loomad, kes on tihti inimeste elu päästnud. Neljandaks näitab film, et Jaapanis tapetakse delfiine eriti julmal viisil ja massiliselt.

Aga jah, eks igasugusele tapmisele ole raske moraalset õigustust leida. Kindlasti oleks õilsam sellest üldse hoiduda, nagu džainistid teevad.

joonas ütles ...

"The Cove" kandideerib Oscarile dokfilmi kategoorias. Kandidaatide hulgas on ka 31.01. Tallinnas DocPointil linastuv "Most Dangerous Man in America".