30. jaan 2010

Marcel Łoziński lühidokumentaalid

Poola dokiklassiku Marcel Łoziński retrospektiivis sai DocPointil näha kolme lühidokki:

"Mikrofoniproov" ("Próba mikrofonu", 1981) on sotsialismiajastu mustvalge lühifilm sellest, kas tehase liinitöölised tunnevad end kaasomanikena, nagu ametlik ideoloogia ette näeb. Muidugi ei tunne. Algselt film keelati, kuid Solidarnośći-aegse vabanemise tuules see järgmisel aastal siiski linastus. Ilus pilt ja tugev montaaž.

"Kõik on võimalik" ("Wszystko może się przytrafić", 1995): lavastaja kuueaastane poeg vestleb pargis vanainimestega elu põhiküsimustest. Hea idee, hea film. Lapsesuu küsib vahetult ja vanakesed vastavad ausalt. Nähtud valikust ainus värviline, pikim ja inimlikult kõige puudutavam film. Soovitan.

"89 mm Euroopast" ("89 mm od Europy", 1993) näitab Bresti piiripunktis toimuvat Euroopast Moskvasse sõitva rongi rataste vahetust, mille põhjuseks on raudtee erinev laius. Lugu kui sellist pole, on vaid kahe maailma piiri sümboliseeriv kujund. Mustvalge pilt on eriti kaunis, iga teine kaader kõlbaks raamida ja seina riputada. Lühike film pälvis rea auhindu, sealhulgas Oscari nominatsiooni ja äramärkimise Euroopa filmiakadeemia poolt. Film juutuubis (tervikuna).

Kommentaare ei ole :