31. jaan 2010

Videokraatia / Videocracy

"Videocracy", Rootsi 2009. Rež. Erik Gandini.


Videokraatia tähendab televisiooni võimu ühiskonna üle, mille näiteks peetakse meediamogul Silvio Berlusconi valimist Itaalia peaministriks - postile, kus ta praegu troonib juba kolmandat korda. Selles, et televisioon masside mõtlemist vormib, pole midagi Itaaliale ainuomast, ega ka selles, et leidub hordide kaupa kloune, kelle eluunistus on ekraanile pääseda ja kuulsaks saada. Sama toimub Ameerikas, Eestis ja ülejäänud pisutki arenenud maades. Vaevalt et see Rootsiski teisiti on. Itaaliat eristab see, et meediavõim ja poliitiline võim on avalikult koondunud Berlusconi kätte, kellele kuulub lõviosa telekanaleist ja muust meediast. Mujal ei pruugi meedia ja poliitika seos nõrgem olla, aga isegi Venemaal hoitakse seda rohkem sordiini all.

Kahjuks ei analüüsi film Berlusconi fenomeni süvitsi, infot on vähe, isegi peaministri ohtraid seksi- ja muid skandaale ei mainita. Selle asemel pakutakse lõbusat tüüpide galeriid. Näiteks karatehuviline himbo, kes arutleb tõsimeeli, kui suurt telekuulsust produtsent peaks pakkuma, et tasuks oma süütusest loobuda. Või paparazzi-agent, kes pressib staaridelt fotosüüdistuste abil raha välja ja leiab, et ta on omamoodi Robin Hood, kes röövib rikkaid, toetades mitte vaeseid, vaid iseennast. See kõik on vahva meelelahutus, mille vaadatavus pärineb paraku samadest allikatest kust kritiseeritava televisiooni oma. Ehk siis meediapersoonide, kuulsuse narride ja napis rõivas näitsikute (veline) demonstreerimisest.

Pealiskaudne, kuid lõbus."Videocracy" DocPointi lehelTreiler ja kodukas.

2 kommentaari :

Trash ütles ...

Erik Gandini võib-olla üksi ei olegi nii tegija siis? Anyway, see üli üks kahest filmist mida ma oleksin näha tahtnud aga valisin nädalavahetuseks hoopis animelaagri.

joonas ütles ...

Igati tegija film on, kritiseerisin ainult seda, et see pole sisuliseslt kuigi sügav. Vaadata tasub ikka.