25. jaan 2010

Minu armsad luud / The Lovely Bones

"The Lovely Bones", USA-Inglismaa-Uus-Meremaa 2009. Rež. Peter Jackson.


Alice Seboldi bestselleril põhinev lugu 14-aastasest mõrvatud tüdrukust, kelle hing ei leia rahu. Mõrv leiab aset filmi alguses, edasi tegeletakse teispoolsusega. Teadagi libe teema ja "Luude" kohta on kõlanud palju negatiivset kriitikat. Tundub, et Jacksonilt oodatakse vaid varasemate saavutuste lõputut kordamist George Lucase kombel - kui edu valem paigas, ei tohi seda enam muuta. Publiku enamus ei rahuldu pärast päkapikueepost enam ühegi muu teemaga, mida Jackson ka ette ei võtaks. Vähemus fännab tema noorpõlve lägaõudukaid - neil on raske leppida sellega, et Jackson kuulub juba ammu peavoolulavastajate eliiti. Ent kõigil neil ootustel pole miskit pistmist "Luudega", mis minu meelest on kahtlusteta hästi tehtud film, kus igal sammul tunda meisterlikku lavastajakätt.

Vaimustav kaameratöö ja montaaž, imekena pilt. Mõnda häirib kujutatud teispoolsuse psühhedeelne värvilisus ja arvutigraafiline ilu. Ma nautisin ka seda. Perfektne casting, suurepärased näitlejad, eriti Susan Sarandon joviaalse vanaemana ning peaosaline Saoirse Ronan, kes on rolli jaoks täpselt õiges eas, mitte tunduvalt vanem, nagu filmides teismeliste puhul tihti kombeks. Suurepärane heliriba Brian Enolt. Nii et kõik jutud, ja mis peamine, lugu säilitas lõpuni pinge, seda oli põnev jälgida, kuigi f ilm jär gib romaani küllalt tekstitruult. Vaid paaris kohas tekib tunne, et nüüd minnakse emotsioonidega üle võlli, kuid iga kord võtab Jackson enne hoo maha. Tubli fantaasiatükk, tasub vaadata.


"Lovely Bonesi" kodukas. "Lovely Bones" kinos. Hinnanguid: IMDB (6.7/10), Rotten Tomatoes (5/10), Mukk (4/10), Paawo (5/10), FilmiMull (6/10), Veraprima (9/10), Malcolm (5.5/10).

4 kommentaari :

Soprano ütles ...

Skip it.

joonas ütles ...

Lisaks Brian Enole teevad "Lovely Bonesi" heliriba heaks veel This Mortal Coili "Song to the Siren" ja Cocteau Twinsi "Alice".

metsavana ütles ...

he he, soprann muutub üha napisõnalisemaks.

joonas ütles ...

Oscaritest kandideerib "Lovely Bones" meeskõrvalosale Stanley Tucci perverdi eest. Ei usu, et tal "Basterdsi" Christoph Waltzi vastu šansse on.