7. jaan 2010

Doktor Parnassuse imaginaarium / The imaginarium of Doctor Parnassus

"The Imaginarium of Doctor Parnassus", Inglismaa-Kanada-Prantsusmaa 2009. Rež. Terry Gilliam.


Korra juba kirjutasin sellest, aga nii hea film vääribki mitu korda vaatamist ja kiitmist. Ei mäletagi, millal sai viimati ühe filmi pärast mitu korda kinos käidud, ilma et igav hakanuks. Mõned on kurtnud, et lugu on keeruline, samas trafaretne ja veniv. Ei nõustuks. See pole lihtsalt see, mida fantaasiafilmilt ehk oodatakse - hüpoteetilise reavaataja tasemele lihtsustatud mustvalge hea ja kurja võitlus nagu näiteks "Avatar".

Mu meelest on värskendav, et Gilliam ei loe, näpp püsti, moraali ega pea vaatajat lolliks. Kui "Parnassusest" üldse mingit sõnumit välja lugeda, siis ehk seda, et maailm on alati suurem, huvitavam, mitmekesisem ja värvilisem kui tundub ning fantaasial pole piire. Paraku tuleb isegi paradiisina paistvas kujutlusilmas langetada valikuid ja see võib olla ohtlik, sest keegi ei tea, milleni need võivad viia. Ükski tegelane pole siin lihtsalt hea või halb, see teeb nad usutavamaks ja sümpaatsemaks. Isegi surematu võlurist nimitegelane, keda nauditavalt kehastab veteran Christopher Plummer, on oma nõrkustes liigutavalt inimlik. Või mis ma räägin, Tom Waitsi saatanalgi esineb helgemaid ja lahkemaid hetki. Ja Lily Cole on ilmselt möödunud aasta säravaim uustulnuk naisnäitlejate seas.

Vaadake seda filmi kinos, sest Gilliami detailirohke fantaasialennu viisipäraseks nautimiseks sobib just suur ekraan. Ja siis vaadake veel korra."Doktor Parnassuse imaginaarium": kodukas, treiler ja fansite. Arvamusi: IMDB (7.2/10), Rotten Tomatoes (6/10), Roger Ebert (7.5/10), Ninja Robot (8.3/10), Spellbound (8/10), LiveForThis (7.5/10), Malcolm (7/10), GuidoMukk (5/10), Kalver (4/10).

4 kommentaari :

Malcolm ütles ...

Minu jaoks oli ikka tsipa pettumus. Kuidagi palju palagani ja samas jäi sisu osas hõredaks - ainsaks kõrghetkeks oli munk-Parnassuse esmakordne kohtumine Dr. Nickiga ja kaasnenud vestlus. Mulle muidu õudselt meeldivad säärased fantaasiafilmid, aga seekord jättis üsna külmaks.

joonas ütles ...

Ega Gilliami käekiri ei pruugi tõesti kõigile istuda. Ükskord nooremast peast läksin vaat et tülli inimesega, kellele ei meeldinud "Time Bandits". See oli nii arusaamatu seisukoht minu jaoks. Just siis avastasin, et on ka selliseid ;) Praegu oletan, et küllap on neidki, kellele ei istu isegi Monty Python. Ljuudi raaznõje ja maitsed ka. Oletan siiski, et enamusele neist, kellele Gilliam üldse meeldinud on, võiks meeldida ka "Parnassus". Neile, kes Gilliamit ei tea, peaks see tutvumiseks ka sobima.

joonas ütles ...

"Parnassusele" tuli kaks Oscari nominatsiooni: kunstnikutöö ja kostüümid. Hea, et niigi läits. Gilliam kui lavastaja on ise nomineeritud ainult korra, "Brazili" eest.

joonas ütles ...

Oscareid Parnassusele muidugi ei jagunud, need läksid Avatarile ja noorele Victoriale. Aga hea uudis on see, et praeguse seisuga on Parnassus oma tootmisse pandud raha peaaegu kahekordselt tagasi toonud. See annab lootust kunagi ka Gilliami Don Quijotet nähe.