28. jaan 2010

Rumaluse ajastu / The Age of Stupid

"The Age of Stupid", Inglismaa 2009. Rež. Franny Armstrong.


Hoiatusdokk inimkonda ületarbimise ja fossiilse kütuse lõppemise tõttu ees ootavast katastroofist. Dokk, millele on lisatud fiktsionaalne jutustajahääl viiekümne aasta kaugusest tulevikust - ajast, mil katastroof on juba seljataha jäänud ja inimese kui liigi lips on läbi. Filmi sõnum on, et praegu on viimane hetk katastroofi ennetamiseks tegutseda. Mitte ainult siilile, vaid igale karihiirest suuremale imetajale on selge, et ületarbimine on probleem.

Üsna tõenäoline on seegi, et kliima soojenemise ja selle inimtekkelisuse eitajad ajavad jama. Aga mida selle teadmisega pihta hakata? Ühest küljest ei saa rikas valge mees kuidagi kohustada vaeseid maid vähem tarbima, teisest küljest pole enamus ületarbivate lääneriikide kodanikke isegi valmis oma elatustaset järsult langetama. Ega ei raatsi ju kasvõi lendamisest täiesti loobuda, kuigi vist peaks. Sellest on hästi kirjutanud näiteks Mihkel Mutt.

Mis veel üle jääb? Aktiivne protest tänavatel? Paraku on protestijail pakkuda veel vähem lahendusi kui G8 juhtidel, nagu Valle-Sten Maiste on õigesti märkinud. Vaevalt et isegi Roy Strider siit jala Nepaali läheb. Kokkuvõttes jääb vaid tunnistada, et kui ökopessimistidel on õigus, siis võime proua Pompadouri tsiteerides ohata "après nous le Déluge". Mitte ülbelt, vaid kurvalt, paratamatuga leppides.

Mis puutub aga "Rumaluse ajastusse", siis ega filmist midagi uut teada ei saa. On huvitavaid tegelasi ja lennukaid montipaitonlikke animatsioone, kuid üldiselt kipub asi venima ja elementaarset üle kordama. Tulevikuraamistus ei lisa sõnumile tegijate poolt loodetud tõsiseltvõetavust, vaid muudab selle pigem ulmeks. Kerkib küsimus, kas seda filmi ikka vaja oli. Sest selle valmimise ökoloogiline jalajälg pole sugugi väike.


Tarbige vähem! Teeselge rikast!

"Age of Stupid" kodukas. Arvamusi: IMDB (6.8/10), Rotten Tomatoes (6.2/10), Gerd Tarand (valmistas pettumuse), Sven Anderson (tagasilöök).

Kommentaare ei ole :