1. veebr 2010

Ameerika kardetuim mees / The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers

"The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers", USA 2009. Rež. Judith Ehrlich, Rick Goldsmith.


"Ameerika ohtlikuim mees" Daniel Ellsberg oli USA kaitseuuringute tippekspert, kes 1971 avalikustas ülisalajase aruande suhetest Vietnamiga. "Pentagoni paberiteks" hüütud aruandest ilmnes selgelt valitsuse võltsimine ja vassimine seoses Vietnami sõjaga.

Oluline ja kaalukas teema, kuna USA valitsus on läbi aegade suutnud suurt osa maailmast veenda, et tema välispoliitika lähtub vaid idealistlikest ja humanitaarsetest ajenditest nii riigi kui asjasse puutuvate isikute poolt. Suur osa lääneriikide kodanikke on valmis seda uskuma ning pimedamaid motiive - imperialismi, militarismi ja pragmatismi eirama. Muuhulgas aitavad toda illusiooni ülal hoida filmid nagu "Charlie Wilson's War", kus napsulembene kongresman osutub humanistlikuks musterkodanikuks, kes üksi muudab superriigi poliitikat, et sirutada vaestele afgaanidele omakasupüüdmatu relvi täis abikäsi.

Ellsbergi lugu meenutab meile, et ettekäänded Iraagi ründamiseks polnud üksikjuhtum, vaid riigi välispoliitikas pigem reeglipärane, traditsiooniline käitumine. Mis ei tähenda, et sel alal idealistid puuduksid - naiivseid entusiaste, keda Graham Greene kirjeldab "Vaikses ameeriklases", leidub külluse, neil masinavärk püsibki. Ellsberg isegi kuulus nende kilda, kuni taipas, et ehk pole Washingtoni kartus nõrgana näida päris legitiimne ettekääne miljonite tsiviilisikute mõrvamiseks.

Teema on aktuaalne tänaseni, ka meie jaoks, kes me end Ühendriikide sõpradeks ja relvavendadeks peame. Tipptasemel, asjalik, inforohke ja põnev film sai Amsterdami dokifestivali žürii eripreemia. Hoian pöialt, et ka doki Oscar sellele läheks."Ameerika kardetuim mees" DocPointi lehel. Filmi treiler ja kodukas.

Kommentaare ei ole :