1. veebr 2010

Google-beebi / Google Baby

"Google Baby", Iisrael 2009. Rež. Zippi Brand Frank.


Tänapäeva meditsiin on arenenud niikaugele, et kui keegi tahab last, aga ei taha või ei saa rasedust ja sünnitust läbi teha, siis võib keegi teha seda tema eest. Seda nimetatakse surrogaatemaduseks ja saab osta kui teenust. Nii võib näiteks lasta oma munarakke või juba viljastatud sügoote külmutada ja vanas eas, kui emakas enam ei toimi, lasta kellelgi teisel endale lihase järglase sünnitada. Kui tulevastel vanematel pole oma munarakku võtta - nagu homopaaridel, keda filmis näeb -, siis selle saab osta vastavast agentuurist, valides doonori albumist nagu modelli.

Ka sobivast rassist, meeldiva juuste ja silmade värvi ning muude omadustega spermadoonori leidmine pole probleem. Nii et teoreetiliselt saaks tõesti ise füüsiliselt protsessi sekkumata, ainult interneti teel lapse soetada. See on siiski rohkem turundusjutt, tegelikult seda filmis ei tehta ning vaevalt see legaalselt võimalik olekski. Internet on siin oluline pigem suhtlusvahendina, sest näeme ülemaailmset äri, kus Iisraeli isad leiavad munarakud USAst ja surrogaatema Indiast.

Harva, kui mõnda filmi võib nii suure õigusega nimetada mõtlemapanevaks. Esiteks kerkivad asendusrasedusega üldiselt seonduvad küsimused nagu surrogaatema suhe lapsesse, keda ta on kuid südame all kandnud ning kelle ta peab kohe pärast sündi loovutama.

Teiseks torkab silma kolmanda maailma ärakasutamine. India naine saab üheksakuise surrogaatraseduse eest 5000-6500 USD, märksa vähem kui USA doonor oma munarakkude annetamise eest. Rakudoonor ei riski eriti millegagi, surrogaatema võib, nagu iga rase, komplikatsioonide korral vigaseks jääda või isegi sünnitusel surra. 5000 dollarit on India mõistes küll suur raha, mille eest saab maja osta, ja naised teevad seda vabatahtlikult, kuid masendav ebaõiglus ikkagi. Lisagem, et mingit kindlustust ei tunta ning raseduse katkemise korral ei teeni vaene naine sentigi.

Paeluv, värske teema, nauditav ja kaasakiskuv vaatamine - kõik, mida ühelt dokilt tahta oskad. Tel Avivi dokifestivali võitja.

Kommentaare ei ole :