1. veebr 2010

Punane kabel / Det røde kapel

"Det røde kapel", Taani 2009. Rež. Mads Brügger.


Film Taani koomikute tööreisist kurjuse telje keskusse Põhja-Koreasse, mida seltsimees Kim Jong-il siiani väsimatult kommunismi poole juhib. Põhineb samanimelisel nelja episoodiga telesarjal, mis valmis juba 2006. Vaatad seda, suu ammuli, peas peamiselt mõte: misasi see küll on.

Kolmest koomikust kaks on korea päritolu, lõunast mõistagi, üks neist sellise kõnedefektiga, et tema jutt on peaaegu arusaamatu. "What if he has a very funny retardation?" See oli muidugi Borat Sagdijev, kes nõnda küsis, ja tema filmiga on Brüggeri taiest ka võrreldud. Tegeliku invaliidi näitamiseni koomilises kontekstis ei läinud isegi Borat, nii et ses mõttes on Brügger teedrajav.

Veel meenub karm norra invahuumor "Negatiivse mõtlemise kunst", kuid Brüggeri looming sarnaneb pigem Brüno Geharile - tema film on eeskätt nii piinlik, et peeruhuumor on selle tervmeelseim osa. Erinevalt Brünost pole Brüggeri trupi naljad peaaegu üldse naljakad ja polegi tähtis, kas see nõmedus on taotluslik või mitte.

Totalitaarse süsteemi koomiline potentsiaal on kahtlemata suur, kuid Brügger ei suuda seda ära kasutada. Asja oleks saanud üle võlli nihestada kasvõi taanikeelse jutuga, mida korealased ei mõista, aga Brügger ei julge sedagi teha, väriseb oma turvalisuse pärast ja loeb filmile õõnsa tõsimeelse paatosega peale teksti sellest, kui kole riik Põhja-Korea ikka on. Küllap ongi, kuid Brüggeri arusaam sellest on lausrumal ja tundub, et mitte taotluslikult. Mees ei tee vahet võimul ja selle all elavail inimestel, kinnitades, et kõik Pyongyangi kolm miljonit elanikku on nuhid ja Korea sõja ainus süüdlane oli Põhja-Korea.

Hea idee ja huvitav materjal, mis kahjuks käib tegijaile kaugelt üle jõu. Sellegipoolest sai film Sundance'i maailmakino žürii doki Grand Prix'.


"The Red Chapel" DocPointi lehel. Filmi treilerPoleemikat. Arvustus: Maris Meiessaar (EPL).

Kommentaare ei ole :