3. veebr 2010

Pöörane armastuslugu / Kærlighed på film / Just Another Love Story

"Kærlighed på film", Taani 2007. Rež. Ole Bornedal.


Läksin kinno eriliste ootusteta, mõeldes, et põnevik ei tohiks vist olla päris taanlaste teetassike. Eksisin. Film algab kiirelt vahelduvate, esmapilgul seostamata jõhkrate kaadritega, mida nimetatakse armastusstseenideks ning võtab pisut aega, kuni pusle hakkab ootamatul moel kokku jooksma. Kui on juba aru saada, kes on kes ja mis on mis, võiks arvata, et lugu suubub mingisse harjunud roopasse, kuid seda ei juhtu, üllatusi jagub lõpuni välja. Ei meenunud kinos ega meenu siiani teist nii võimsat Taani filmi "Festenist" saati ja see on tubli näitaja kahel põhjusel. Esiteks on Taani kõva filmimaa ja häid filme tuleb sealt tihti. Teiseks on tegemist põnevikuga, põhimõtteliselt kommertskino, žanrifilmi, mitte kunstfilmi või psühhodraamaga, mida taanlasilt ehk eeldaks. Dialoog ja süžeekäigud on ootamatud, kuid intelligentne ja haarav stsenaarium pole Bornedali ainus trump - siin olemas nii kunstipärane pilt ja montaaž kui ka psühholoogiliselt veenvad karakterid.

Silmapaistvalt ilus kaamera- ja kunstnikutöö loob tõhusa sünge atmosfääri, kuhu päike ei paista. Tekstis viidatakse otse film noirile, kuid kogu stiilsuse juures ei puudu siin realistlik elukujutus. Leidub pealkirjas lubatud armastust ja isegi nalja saab. Nõrku külgi filmil nagu polekski.

Kunagi jättis sama hea mulje Hal Hartley "Amateur", mis tänaseks võib ehk pisut aegunud tunduda, uuemast ajast ei oska kohe ühtki võrdlusmomenti tuua. Kuna kinos meil seda arvatavasti rohkem ei näe, tasub filmi otsida ingliskeelse pealkirja järgi."Just Another Love Story" treiler ja kodukas. Arvamusi: IMDB (7.3/10), Rotten Tomatoes (6.1/10), Roger Ebert (8.7/10), FilmiMull (10/10).

Kommentaare ei ole :