6. veebr 2010

Tetsuo: The Iron Man

"Tetsuo: The Iron Man", Jaapan 1989. Rež. Shinya Tsukamoto.


Tsukamoto läbilöögifilm räägib raudmehest, kel pole Marveli koomiksikangelasega midagi ühist. Tema kangelane on rohkem nagu vanarauahunnik, kust turritavad välja traadijupid ja vedrud. Aja jooksul muutub mees üha raudsemaks, nähes lõpuks välja nagu liikuv Emexi ladu. Riista asemel on tal suur keerlev puur, mis teeb seksistseenid lustakaks. Mustvalge 16 mm lugu on ehe friigifilm, mis tõstis Tsukamoto nõndaütelda kultusautori staatusse.

Vahva operaatoritöö, ohtralt splätterlikku vägivalda, mis mustvalgena mõjub pigem kunstipäraselt ja kummastavalt kui šokeerivalt. Tugevalt on esindatud WTF-element, omamoodi perversne huumor. Keskne kehalise väärarengu teema toob meelde Cronenbergi, lisaks on "Tetsuot" võrreldud Lynchiga, küllap eelkõige "Eraserheadile" ja "Elevantmehele" mõeldes. Kogu teema arhetüüp on muidugi Gregor Samsa, kellele õigusega viitab Metsavana. Vägevad käsitöised eriefektid meenutavad horror-klassikat nagu vana hea Godzilla. Heliribad on Tsukamotol ka tugevad, industriaalsed. Kange kraam, padusõltumatu B-filmi musternäide, tasub tutvuda.

PS. Tsukamoto on "Tetsuole" teinud kaks järge, neist viimast, "Tetsuo: The Bullet Man" sai näha HÕFFil 2010."Tetsuo" treiler ja kodukas. Film tervikuna juutuubis. Tsukamoto "Bullet Ballet". "Tetsuo" HÕFFil. Tetsuo öö HÕFFil. Arvamusi "Tetsuost": IMDB (5.9/10), Metsavana (9/10), Fletchu (9/10), Trash (10/10, aegumatu klassika), Onu Kalver (väga vinge).

1 kommentaar :

Sten Saluveer ütles ...

Kergitan saladuskatet ja annan teada, et Tetsuo esimest ja verivärsket viimast osa on võimalik on võimalik tänavusel HÕFFIl (23.-25. aprill )näha filmilindilt. Usun, et elamus tuleb võimas.