4. veebr 2010

Võib valjuks minna / It Might Get Loud

"It Might Get Loud", USA 2009. Rež. Davis Guggenheim.


Dokk kitarrismist ja kolmest ala suurmeistrist Jimmy Page'ist, The Edge'ist ja Jack White'ist on hästi komponeeritud. Pillimeeste puhttehniline virtuoossus pole mind popmuusikas kunagi eriti võlunud, olen ikka arvanud, et ülehelikiirusel kidraludistamine on umbrohi, mis tapab muusikat, et kitarrikultus viib tupikusse nagu filmiski meenutatav Spinal Tap ja veerandtunnised soolod. Et paeluvat popmussi saab teha ka igasuguse pillimänguoskuseta, piisab, kui on hinge, kirge ja tunnetust. Võtame näiteks eesti tüdruku Spice Mouse'i.

"It Might Get Loud" meenutab, et asi on eelkõige loovuses, mille jaoks käsitööoskus on lihtsalt väljendusvahend. Rohkem oskusi, rohkem vahendeid, ja masinatega suhtlemiseks on oskusi vaja. Elektrikitarr on ju keeruline riistapuu, nagu ka selle külge käivad efektiplokid, võimendid ja muud vidinad, mille nimedest mul aimugi pole. Imetlusväärne, millise fanatismi ja põhjalikkusega kolme eri põlvkonna kitarriheerosed oma varustusega suhtlevad ning millised helid inimese ja aparatuuri koostööst sünnivad. Mõnes mõttes on see küberteema, omamoodi mensch-machine. Ning kuigi popmuusika on meelelahutus, saab sellest kunst tänu alale pühendumisele ja sümbioosile töövahenditega.

Et öelda paar sõna ka filmi kohta, siis Guggenheim on kogenud filmitegija - peamiselt produtsendi ja telerežissöörina, aga tema lavastatud on ka  dokioscari saanud Al Gore'i ökopropaganda "Ebamugav tõde" -, kes saab muusikadokiga suurepäraselt hakkama, pakkudes tihedat montaaži, suurepärast pilti ning kolme muusiku omavahelise suhtluse toredaid momente nagu Edge'i ja White'i lapselikult õnnelik ilme, kui vanameister Page "Whole Lotta Love'i" mängima hakkab. Väärt ajaviide kõigile, kes huvituvad või on kunagi huvitunud rokkmuusikast."It Might Get Loud" kodukas ja treiler. Film kinos. Hinnanguid: IMDB (7.6/10), Mart Niineste, Dannar Leitmaa, Penny Lane (hea), Soprano (9/10), Priit Hõbemägi (põnev, filosoofiline), Kõrvaklapi kõrvalprojekt (soovituslik film), Ninja Robot (8.3/10).

Kommentaare ei ole :