30. märts 2010

Disko ja tuumasõda

"Disko ja tuumasõda", Eesti 2009. Rež. Jaak Kilmi.


Soome televisiooni nõukogude süsteemi lammutavast mõjust rääkiv pooldokk on lõbus ja nauditav vaatamine - lähiajalugu näidatakse mängulises, poolfiktsionaalses vormis, mis oma efektsuses nullib eos vaataja võimalikud vastuväited ja märkused. Ei saa ju päris kinnitada, et asjad just nii olid ja et näiteks Emmanuelle oligi laulva revolutsiooni peamine käimalükkaja. Aga ega tänapäeval dokilt objektiivset tõde oodatagi, liiatigi ei pretendeeri "D&T" tõupuhas dokumentaal olema. Teema on kergelt üle dramatiseeritud, kuid kunstilise tervikuna toimib kenasti.

Mõned nooremad vaatajad paistavad filmi siiski võtvat ajaloolise tõe pähe ning sellele mõeldes mõnda detaili ehk veidi täpsustaks. Filmist jääb mulje, justkui oleks disko olnud midagi nõukogude võimule sobimatut ja vastuvõetamatut, kuigi disko polnud sugugi põlu all: lapsedki vihtusid tantsu Boney Mi järgi ning kinodes jooksis "ABBA: The Movie". Soome TV mõjul tekkinud UFO-vaimustuses mängis George Lucase eeposest ehk olulisematki rolli märksa kauem meie vaateväljas püsinud seriaal "Galactica".

Kahe minajutustaja tekst on oma luulelisuses filmi nõrgim külg - midagi sarnast võis ju aset leida, kuid lood on liiga tuntavalt kirjanduslikud ja kipuvad tõe-illusiooni lõhkuma. Lisaks teeb naistegelase (Urve?) isiku usutavusele karuteene teksti tuima ja ilmetu tooniga lugemine, mis kõlab pea sama kohatult kui filmis mainitud ninahäälega vene pealelugeja nõukaaegsetes piraatvideotes.

Aga see kõik on pustiki, kui väljenduda nõukogude keeles - igal juhul on tegu tugeva ja õnnestunud filmiga, mida kinnitab ka tunnustus mitmelt poolt. Siinkirjutaja silmis on "D&T parima mulluse kodumaise filmi tiitli ära teeninud kasvõi juba Karl Genrihhovitš Vaino briljantse lõpuintervjuu eest. Blagadarju vas, tovarištši, atlitšnaja rabota."Disko ja tuumasõja" treiler ja klipid juutuubis. Arvamused: Trash (9/10), Veiko Märka (Sirp), Andris Feldmanis (Ekspress), Anu Aaremäe jt (KesKus), Indigoaalane, Sulev Oll, Albert Marginal, Merleke, GuidoMukk (8/10), Raul (7.5/10), Liis (8/10), Rain Kooli, Lupetta, MustMarker.

Kommentaare ei ole :