29. märts 2010

Roheline tsoon / Green Zone

"Green Zone", USA 2010. Rež. Paul Greengrass.


Siin teile tõsiseltvõetav ja põnev film Iraagi sõjast, mis minu jaoks edestab mõlema omaduse poolest Oscaritega üle kullatud "Hurt Lockerit". Erinevalt tollest on siin olemas alguse ja lõpuga, sujuvalt arenev, katkestusteta lugu, mis suudab pinget kruvida ja hoida.

Roheline tsoon iseenesest tähendab turvatud ala Bagdadi kesklinnas, kust juhitakse rahvusvaheliste koalitsioonivägede tegevust. Filmi otsese sõjategevuse lõppemise aegu toimuva sisu osas on oluline sel alal baseeruvate niiditõmbajate otsuste ja plaanide, sõja eesmärkide ja Iraagis reaalselt toimuva suhe, mille kontrasti illustreerib kenasti linnalahingust turvatsooni jõudvaile sõdureile avanev jahmatav pilt sellest, kuidas supelrõivis läänlased basseini veeres rahulikult õlut joovad ja päikest võtavad.

Kerge küsitavus, mis on "Zone'il" ühine "Lockeriga", on ehk üliidealistliku üksiksõduri kuju ning tema tegevusvabaduse ja võimaluste mõningane ülehindamine. Greengrassil on aga filmitegemise tehnika, tempo ja põnevuse kontrollimine niivõrd rohkem käpas, et see eriti ei häiri. Matt Damonile sobib vapra ameerika poisi roll hästi ja teisedki näitlejad on omal kohal. Sümpaatne on, et iraaklastele jagub filmis rohkem ruumi kui pelk vaenlase, terroristi või statisti osa. Loo üldine paatos ja suur plaan ei pruugi olla üllatavad, kuid seda ainult sellepärast, et need vastavad tolle sõja kohta juba teadaolevale. Mis omakorda lisab küsitavamaile momentidele usutavust. Sündmuste kiiret arengut on huvitav jälgida ja üksiktegelaste tasandil teeb lugu küllalt ootamatuid pöördeid, et tõhusa põneviku nime väärida.


Filmi kodukas. Arvamusi: Roger Ebert (10/10), Rotten Tomatoes (6/10), IMDB (7.2/10), Spellbound (8/10), Raul (8/10), Darius (8/10), Xipe (7.5/10), GuidoMukk (7/10), Ninja Robot (6.6/10).

1 kommentaar :

Unknown ütles ...

Sinuga suhteliselt nõus, kuigi The Hurt Locker meeldis mulle just kindla alguse ja lõputa loo pärast, aga võiks öelda, et mõlemad filmid meeldivad väga. THL veidi rohkem.
Green Zone`i taktikaline pool oli muidugi vaimustav ja Greengrassi filmidele omane kaameratöö veelgi parem. Kindlapiiriline, aga mõtlemisainet ja eelkõige just intelligentne stsenaarium veidi liiga heroiseeritud peategelasega, aga kust sellist tegelast ei ole. Igal pool on nad kindla üleva eesmärgiga pahadele tuupi andmas. Greengrass muutis ta lihtsalt veelgi vastuvõetavamaks ja reaalsemaks.