21. märts 2010

Variautor / The Ghost Writer

"The Ghost Writer", Prantsusmaa-Saksamaa-Inglismaa 2009. Rež. Roman Polanski.


Parasjagu koduarestis istuvale vanameisterile Polanskile hiljuti Berliinist parima lavastaja Hõbekaru toonud poliitiline põnevik pajatab kirjamehest, kes värvatakse lõpule viima briti ekspeaministri Adam Langi memuaare, mille algkäsikirja autor on salapärasel kombel hukkunud. Samal ajal tabavad Langi süüdistused inimõiguste rikkumises seoses oletatavate terroristide väljaandmisega piinamiseks CIAle.

Põnevikuna žanrifilm, mitte ehk teab kui sügavalt hinge puudutav ega uudne, kuid siiski tänapäevane ja intrigeerivgi lugu, eriti arvestades, et Langi tegelaskuju sarnaneb nagu kaks tilka vett Tony Blairile. Ja piisavalt pingeline lugu selleks, et enam kui kahetunnise pikkuse juures igav ei hakkaks. Polanski töö on tõesti loorbereid väärt, kompositsioonist tempo, montaaži ja pisiosatäitjate valikuni välja. Kõik on paigas nagu Mozarti sümfoonias. Lang-Blairi roll sobib Pierce Brosnanile kui rätsepaülikond, Olivia Williams tema iseteadliku kaasana on meeldejääv, esimese leedi kohta ehk liigagi veetlev. "Variautori" võluvaimaid jooni on britilikkus. Põhitegevus ei toimu küll Inglismaal, kuid ilm on aiva sajune ja pilves, tegelased pillavad peene anglosaksi hääldusega väljapeetud kõnepruugis iroonilisi nalju ja tapvalt mürgiseid repliike nagu "Is this the modesty of the morning after?" Eurooplasi võib ikka veel usaldada - nad teavad, kuidas teha korralikku filmi ja tunnevad selle auhindamisel ära.
"The Ghost Writer": kodukas ja treiler. Hinnanguid: IMDB (7.9/10), Rotten Tomatoes (7.4/10), Roger Ebert (8/8), Ninja Robot (5/6), LiveForThis (7.5/10), Raul (7/10), Darius (6/10).

Kommentaare ei ole :