22. apr 2010

Hargneva armastuse maja / Haarautuvan Rakkauden Talo

"Haarautuvan Rakkauden Talo", Soome 2009. Rež. Mika Kaurismäki.


Soome kino superstaari Aki Kaurismäe vanema venna Mika uus teos on lõbus vaatamine romantilise situatsioonikomöödia žanris - midagi hoopis muud kui Aki eksistentsialistlik kaamos ja äärmine introvertsus. Mika tegelased juba kõnepeetuse, vaoshoituse ega flegmaatilisuse all ei kannata. Siinne lahutuse ümber keerlev suhtepillerkaar annab vast aimu sellest, et Mika kodukohaks pole mitte põhjanaabrite pealinn, vaid Rio de Janeiro. Romkommi või suhtekomöödiana pole film muidugi mingi psühholoogiline süvaanalüüs, küll aga vahva meelelahutus, mis tänu kesksete tegelaste keskpärasele välimusele ja argisele inimlikkusele mõjub ehk värskemaltki kui samuti parasjagu linastuv, samuti keskealiste suhteist rääkiv "Up in the Air". Eks meil ole soomlastega vast ka rohkem ühist kui ameeriklastega.

Filmis mainitakse ka Eestist, paraku küll kuritegevuse taimelavana nagu lohetätoveeringu-triloogiaski. Meie vastav kuvand põhjamaades paistab olevat päris tugev. Kahjuks mängivad filmis eestlasi soomlased, kuid häid soome näitlejaid, näiteks Aki filmidestki tuntud Kati Outist, on alati puhas rõõm näha. Tore karneval, teeb tuju heaks.


Arvamusi filmist: IMDB (6.5/10), Kaarel Kressa, EPL (hõrk elamus), Tiit Tuumalu, PM (eriti korda ei lähe, aga nalja saab), Ninja Robot (6.6/10).

1 kommentaar :

joonas ütles ...

Eesti subtiitrites oli jämedaid tõlkevigu. Markantseim näide: kui tegelane ütleb: "keskendume joomisele", siis subtiitrites seisab "jätame joomise".