28. apr 2010

Väike üleõlapilk Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festivalile 2010

Viies Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival oli väärt üritus mitte ainult filmide poolest, aga alustagem neist. Vaadatud sai peaaegu kogu kava, mille kvaliteet oli seinast seina, nagu festivalil ikka. Mu favoriidiks jäi festari prantsuse horrori fookusse kuuluv:

"Mutandid" - David Morlet' (Morley) meisterlik zombimärul, silmapaistev saavutus omas žanris. Mitte splätterile tavapärane komöödia või tuim verepulm, vaid vaatab žanripiiridest kaugemale, ühendades endas klassikast - "Alienist" ja Cronenbergilt - tuttavaid teemasid. Järgmisi kohti mu isiklikus edetabelis jagavad dokk (!) "Prantsuse horrori uus laine", jaapani splätterkoomiks "Vampire Girl vs Frankenstein Girl" ja itaalia õuduspõnevik "Vari". Varasemast tuttav Tsukamoto kultushitt "Tetsuo" muidugi ka.

Parimad lühifilmid olid "Dead Walkers" ja "Fard", parim Eesti film "Rändaja".Niipalju filmidest. Festivalina on HÕFFile aga teistest Eesti filmifestivalidest vast ainult TartuFFil on midagi kõrvale panna. Jutt siis peomeeleolust, filmiväliseist tegevusist, melust ja seltskondlikust suhtlusest, mis oli nii ulatuslik, et mõned festarile tulnud ässad ei jõudnud üldse kinno. Ise osalesin selles kõiges minimaalselt ja vaatasin peamiselt filme, aga fiiling oli kõva ja ulatus saaligi. Publiku vahetu reageerimine ekraanil toimuvale oli vahva ja meenutas kooliaegseid ühis-kinokülastusi.

Vast olulisim on, et tegu on väikese festivaliga, mis toimub väikelinnas, tänu millele püsib pidu kompaktne. Üritus keskendus ühte kohta - kultuurimajja, mille fuajees asus käepärane puhvet, kus ühel või teisel hetkel kõiki kohal olnud tuttavaid näha sai. Mujalt tulnud külalised on enamasti kohal mitmeks päevaks ja festivalile häälestunud ega torma pärast seanssi koju, et järgmisel päeval tööle jõuda. Selle asemel suundutakse puhvetisse või lähedal asuvasse klubisse, kus juttu jätkub kauemaks. Haapsalu on just parajalt mittedepressiivne väikelinn ja festivali oli ka linna peal tugevalt tunda alates juba zombiparaadist ja lõpetades sellega, et pidulised annavad mitu päeva tänavapildis tooni.

Et jutt liiga lilleliseks ei läheks, mainin ära ka paar kriitilist märkust, peamine neist eestikeelse tõlke puudumine. Tehnilisi apse - näiteks valepidi välja venitatud pildiformaati - ikka esines, kuigi mitte väga palju. Tänu festivali teemale ja kultuurikeskuse underground-õhkkonnale libastumised väga ei häirinud, ega seegi kurb tõsiasi, et filme näidati enamasti madalaresolutsiooniliste digikoopiatena. Õudukate puhul tundub muidugi kehv kvaliteet peaaegu loomulik; eks ole paljusid meeldejäävamaid selle žanri filme kunagi vahitud krabisevailt VHSidelt. Rohkem norida ei oskagi. Mis veel? Festivali piletihind 50 krooni tundub mõistlik ja passi hind 350 krooni veel mõistlikum.

Kokku tore filmipidu, millest tahaks tulevikuski osa saada. Kes ei tule, jääb paljust ilma.

1 kommentaar :

Cinoom ütles ...

siin on väike meenutus esimesest päevast

http://www.youtube.com/watch?v=BCsXESazw0I