15. apr 2010

Mutandid / Mutants

"Mutants", Prantsusmaa 2009. Rež. David Morlet.


Jutud vanade heade lihasööjate zombide surmast on tugevasti liialdatud, hõ-hõ-hõ. Haapsalu Õudus- ja Fantaasiafilmide Festival algab juba nädala pärast, nii et teeks siinkohal selle filmide tuvustamisel otsa lahti ühe tõhusaima splätteriga, mida mu vanad silmad on näinud. See on sedasorti füüsiliselt raputav filmielamus, mida suudavad serveerida vaid prantslased - nagu meenutab "Mutantides" kopteril ilutsev suur kiri NOE.

Ilmselt ei saa öelda, et tegu on mõtteainet pakkuva või sisult värske filmiga - "Mutandid" on siiski žanrifilm, mille zombiteemaline sisu on samas värskusastmes kui nimitegelased. Võiks peaaegu öelda, et ajuvaba meelelahutus, kui see poleks iga kandi pealt nii uskumatult hästi teostatud. Alates esteetikast, millele annab tooni õnnestunud vastandus kõlekauni, helevalge talvemaastiku ning helde käega kallatava vere, räpa ja löga vahel. Pilt, tempo, montaaž, grimm, muusika - kõik on suurepärane. Sisu üle ei jõuagi juurelda, sest film on lühike, kiire ja jõhker nagu lennuõnnetus. Mitte ainult splätter, vaid ka märul. Sümpaatne kangelanna visatakse prauhti verejanuliste värdjate sekka ja peab seal ellu jääma. Just nagu üks mu vanu B-lemmikuid "Resident Evil", kuid too on "Mutantidega" võrreldes ikka nooremale koolieale sobiv asi.

Takkajärgi mõeldes on siin ka sisulisemaid teemasid nagu inimlikkuse piirid, liikidevaheline armastus ja cronenberglik aeglane füüsiline deformeerumine. Üle prahi film. Oletaks, et kellelgi, kellele on kunagi mõni õudukas või splätter peale läinud, ei jookse see mööda külgi maha."Mutantide" treiler. "Mutandid" HÕFFil. Arvamusi: IMDB (5.7/10), Onu Kalver (väga hea), Priit (tavapärane zombikas, ainult et hea), Metsavana (8/10), Spellbound (6/10).

6 kommentaari :

Spellbound ütles ...

Kaameratöö, montaaž ja kõik muu tehniline oli lihtsalt fantastiline. Eriliselt hea oli algus, mis oli niivõrd hästi kokku monteeritud ja filmitud, et oli raske istuda vaguralt, vaid iga järgnev sekund haaras üha enam kaasa. Sisu ja tegelased...nojah, pole midagi uut siin ilma peal, aga peategelane oli siiski päris sümpaatne. Hea näide prantuse õuduskinost. HÖFF-il linastuv La horde tõmbab ka vaatama, aga paraku mitte festivalile, vaid arvatavasti vaatab siinses kinos, kui jutt, et see siin ka ilmub on muidugi tõsi.

Anonüümne ütles ...

Jaa, jutt jumalasti õige. HORDi on võimalik vaadata ka päev enne HÕFFi algust Tallinnas kinos artis kus see 19.30 linastub. Enne HORDE näidatakse ka lühifilmi HAMMUSTUS, mille autor on see sama mees kes tegi ka MUTANDID ja kes ise seansid sisse juhatab.

paranoiadisco ütles ...

Kus neid Mutante juba näha sai siis?

joonas ütles ...

Tõeliselt õudse kvaliteediga plaadilt. Viskusin avaliku huvi nimel ambrasuurile.

Spellbound ütles ...

Tagantjärele mõtlen, et algne arvamus, mis sai hindeks 6/10, oli liiga karm. Kõik muudkui vehivad filmile muudkui 8-said. Peab ikka uuesti vaatama, et endas selgus leida...

joonas ütles ...

Hea, et oma hindest juttu tegid, ma varem ei leidnud su arvustust miskipärast. Vaata üle muidugi, see kannatab korduvalt vaadata küll. Ma olen juba kaks korda näinud ja ei välistaks kolmandatki korda.