25. apr 2010

Prantsuse horrori uus laine / Viande d'origine française

"Viande d'origine française", Prantsusmaa 2009. Rež. Xavier Sayanoff, Tristan Schulmann.


Hästi tempokas ja teaberohke film, näide sellest, kuidas dokk saab korraga olla põnev, hariv ja lõbus. Prantsuse noorema põlve horroriloojad, kes siin oma rõõmudest ja muredest räägivad, on säravad ja temperamentsed tüübid, kel jutt jookseb, nii et lust kuulata. Palju tegijaid, kelle nimi tasub meelde jätta, alates tänavuse HÕFFi tippfilmi "Mutandid" lavastajast David Morlet'st kuni Richard J. Thomsonini, kelle Z-filmograafia sisaldab nimetusi nagu "Attack of Serial Killers from Outer Space".

Isegi nende kurtmist rahastamise ja reitingute pärast on naljakas kuulata, arvestades frankide žanrikino suht head olukorda enamuse muu ilmaga võrreldes. Aastas tehakse riigis 200 filmi ja neist 20 on õudukad? Teid kutsutakse Hollywoodi, aga teil jätkub ülbust pakkumised tagasi lükkata? Kulla mehed, te elate ju või sees. Õnneks ei domineeri siin kurtmine, muud inffi on rohkem. Prantsuse õuduskino tausta avavat sisu esitab "Viande" tormilises tempos ja nauditavas vormis. Vägev montaaž, intekate vahele on tihedalt pikitud jaburaid montipaitonlikke animatsioone ja kõnealuste filmide värvikamaid gore-stseene. Iga kandi pealt tõhus vaatamine, köitvam kui paljud festari kavas olnud mängufilmid.


"Viande d'origine française" tervikuna viddleris (prantsuse keeles, subtiitriteta). "Prantsuse horrori uus laine" HÕFFil. Arvamusi: IMDB (7.5/10), Onu Kalver (täitsa huvitav).

1 kommentaar :

joonas ütles ...

Filmi eesti pealkiri HÕFFil oli liiga omaloominguline ja akadeemiline. Märksa löövam, muidugi ka originaalitruum oleks olnud "Prantsuse liha" või "Liha Prantsusmaalt". Ehk oli saepurukuiv eestikeelne pealkiri üks põhjusi, miks seansil oli alla kümne vaataja?