5. apr 2010

Hukkunud Alpinisti Hotell

"Hukkunud Alpinisti Hotell", Eesti (NSV) 1979. Rež. Grigori Kromanov.


Palju tegijaid nimesid ja tugevaid eeldusi õnnestumiseks: Strugatskite romaanil põhinev stsenaarium nagu Tarkovski samal aastal linastunud legendaarsel "Stalkerilgi"; ilmselt Eesti üle aegade populaarseima filmi "Viimne reliikvia" lavastaja Grigori Kromanov; tippnäitlejad eesotsas Jüri Järveti ja Sulev Luigega; tuusad vuntsid; seksikas visuaal operaator Jüri Sillartilt ja kunstnik Tõnu Virvelt; taustaks Borati võimsa sünnimaa Kasahstani majesteetlikud mäed; noore Sven Grünbergi avangard-elektrooniline heliriba, mis on Eesti masinamuusikuile tänini eeskujuks. Vähe sellest, baaristseeni saatva pala "Ball" tituleeris meie juhtiv rokikriitik Tõnis Kahu kõigi aegade parimaks eesti poplooks. Kahjuks jääb filmitervik koostisosade summast väiksemaks, uut kvaliteeti justkui ei sünni. Mõneti on tegu detektiivlooga, kuid pinget on vähevõitu; teisalt on see ulme, kuid realismikaugustki napib. Strugatskite loos on tugev filosoofiline taust, lausa piibellik valik käsu ja südametunnistuse vahel, aga see ei pääse siin eriti mõjule. Filmis valikut nagu polekski - mis pole vast kitsalt linateose viga, sest juba ammu pole selline dilemma eriti kellelegi probleemiks. Tänapäeva kultuuri põhiloosung on pigem talitada nagu pähe tuleb, "nagu süda ütleb".

Aga jah, praeguse pilguga vaadates võib "Alpinisti" vaadates kohati kerge haigutus peale kippuda. Kuigi vaadata muidugi tasub, kohaliku filmiloo mõttes ikkagi vältimatu klassika.Arvamusi: Andres Laasik (EPL), Kiwa (Postimees), Annika Koppel (Sirp), Jaak Lõhmus (Ekspress), Raul Viitung.

4 kommentaari :

Trash ütles ...

Kas DVD ilmus lõpuks?

joonas ütles ...

Ei tea, ma käisin seda Eesti filmi päevadel kinos vaatamas. Oletuste tasemel võiks arvata, et kuna making of dokk "Ulmekino laineharjal"samas esilinastus, siis ei tule ka DVDd enam kaua oodata.

Anonüümne ütles ...

Kas keegi teab, kus see filmitud on? Peaks olema Alpides Prantsusmaal. Ja kas see hotell on ka praegu alles?

joonas ütles ...

Mis Alpides, Kasahstanis ikka. Võttekohaks oli spordibaas mägedes, mis asus rohkem kui kakskümmend kilomeetrit Alma-Ata kesklinnast. Kas see praeguseni alles on, ei oska öelda.