12. apr 2010

Astro Boy

"Astro Boy", USA-Jaapan-Hongkong 2009. Rež. David Bowers.


Geniaalne teadlane, kelle poeg on hukkunud, meisterdab endale asenduseks tuumajõul töötava robotpoja, kuid pettub temas varsti ja hülgab poisi. Murtud südamega Astro Boyst saab superkangelane, kelle hiigeljõud ja lennuvõime on pahade kottimisel kõvasti abiks. Animeklassiku Osamu Tezuka poolt enam kui viiskümmend aastat tagasi välja mõeldud kangelane ja lapse surmaga algav lugu on piisavalt ogarad, et vedada välja ka hollivuudlikus vaimus täispikk kogupere-animatsioon, mis pole küll nii pöörane kui Tezuka originaalseriaal, kuid põhielemendid on siiski samad ning madinat, nalja ja ulmet jagub.

Tegelaskujude ja mõnevõrra ka sisu poolest meenutab film Pixari superkangelaste-peredraamat "The Incredibles". Nagu tänapäeva animatsioonide puhul tavaks, on "Astro Boy" tegijad mõelnud ka vanemaile, kes mudilasi kinno toovad. Siin on näiteks omajagu lastele kaugeks jäävat poliithuumorit. Filmil on haaret ka ulmena: lisaks igasugu roboteile näeb siin lennukat sõjatehnikat ja Miyazake Laputa laadis lendavat linna. Korduvalt viidatakse Asimovi robootika seadustele, millega enamus väiksemaid vaatajaid vaevalt et kursis on. Nii roboti tundeelu kui mõne muu keskse teema osas on tegijaile küllap eeskujuks olnud Spielbergi "A.I.". Lustiline meelelahutus igale eale.


"Astro Boy" treiler ja kodukas. Hinnanguid: Rotten Tomatoes (5.6/10), IMDB (6.4/10), Mukk (4/10).

1 kommentaar :

joonas ütles ...

JAFFil jooksis "Astro Boy" pealkirja all "Tähepoiss". Mõnes mõttes on arusaadav, miks eelkõige lastele mõeldud filmi nime taheti tõlkida. Samas on üldiselt mõttekam nimed tõlkimata jätta ja igasugu Bilbo Paunasteid vältida. Antud juhul tuleb mängu veel seegi, et tegelase jaapanikeelne nimi on hoopis Atomu - 'Aatom'. Astro Boy on juba iseenesest mugandus USA turu jaoks, kus õrna aatomiteemat ei tahetud torkida. Tähtedega pole Astro Boyl õigupoolest midagi pistmist. Eestikeelne "Tähepoiss" tekitab ainult segadust.