5. apr 2010

Evangelion 1.0 / Evangerion shin gekijôban: Jo

"Evangelion 1.0: You Are (Not) Alone" / "Evangerion shin gekijôban: Jo", Jaapan 2007. Rež. Hideaki Anno, Masayuki, Kazuya Tsurumaki.


Apokalüptiline anime kaugest tulevikust, kus inimkond kaitseb end mäesuuruste mehhadega veelgi võimsamate tehis- või energiaolendite inglite vastu. Evangelioniks ehk Evadeks nimetatavaid mehhasid juhivad teismelised piloodid, kelle suhted ja eluraskused täidavad pause madinate vahel. Film kuulub ülipoppi Neon Genesis Evangelioni meediafrantsiisi, mis sisaldab animet, mangasid, mänge, nukke ja muud nänni. Teemale pani aluse Hideaki Anno loodud 26-osaline animeseriaal (1995-96) ja paralleelselt ilmunud manga, käesolev film on esimene neljast täispikast animest uues seerias "Rebuild of Evangelion", mis taasesitab originaalsarja loo ja arendab seda edasi. See taustainfo aitab ehk mõista loo silmatorkavat seriaalilikkust. Esmamulje on täpselt selline, nagu alustaks tundmatu sarja vaatamist kuskilt keskpaigast - mingit sissejuhatust pole, tundub, et vaatajalt eeldatakse teema tundmist juba ette. Õnneks pole tegevusliine liiga palju ja üldine konflikt saab kähku selgeks, nagu ka loo struktuur, mis on ilmselt otse sarjast võetud: iga episoodi kohta üks lahing järjest vägevamate inglitega. Lahingute vahel selgitatakse umbes samas mahus tausta ja suhteid. Kogu kompott on varjamatult suunatud varateismelisele ja veelgi nooremale publikule, eelkõige poistele.

Peategelasel Shinji Ikaril on keeruline suhe isaga. Kangelaslikud noored tunnevad end üksikuna, keegi ei mõista neid, nad kaitsevad end kõrvaklappidega maailma eest, ihkavad ja ühtlasi kardavad lähedust. Ei puudu ka kerged erootilised vihjed. Ses mõttes nagu tüüpiline noorteseriaal, aga õnneks on tempo kiire ja meelde jääb pigem loo huvitavam osa - suurejooneline, visuaalselt nauditav ulmemärul, milles ei puudu religioosne mõõde. Sellest paar sõna seoses teise osaga.

.

Arvamus sarjast: AhtoK (7/10). Hinnanguid filmile: IMDB (7.9/10), Spellbound (7/10), Xipe (5/10), LiveForThis (7/10), MNC Broz Tito (6/10).

Kommentaare ei ole :