5. apr 2010

Evangelion 2.0 / Evangerion Shin Gekijōban: Ha

"Evangelion 2.0: You Can (Not) Advance" / "Evangerion Shin Gekijōban: Ha", Jaapan 2009. Rež. Hideaki Anno, Masayuki, Kazuya Tsurumaki.


Sarja teine film erineb esimesest eeskätt mastaabi poolest - siin on kõik suurem ja kõike rohkem: vägevamad inglid, rohkem märulit ja hävingut. Lõpp ulatub nii grandioosselt üleinimlikku dimensiooni, et tekib tunne, nagu ei saaks sellele enam midagi surelikele arusaadavat järgneda. Aga kaks filmi on veel tulemas, 3.0 juba sel aastal. Teises osas on esimesest rohkem ka erootilisi vihjeid ning isegi alastust, nii et võiks oletada, et kolmandas jõutakse juba seksini.

Muusika on teises osas päris jube, eriti väljaspool lahingustseene kõlavad vikerviisid, aga muidu peaks neile, kellele meeldis esimene, tõenäoliselt sobima ka teine ja vastupidi. Mõlemat võib vabalt vaadata ka eraldi, sest ega lugu ega selle taust kummagi põhjal päris selgeks ei saa. Mitmest asjast sain aru alles hiljem originaalsarja sisukokkuvõtet lugedes.

Taustalugu on iseenesest oluline, sest Evangelion pole pelgalt noortesari ja märul, vaid korraliku haardega ulme, kus müstikat ja viiteid teistele dimensioonidele puistatakse pea sama lahkelt kui näiteks Dan Simmonsi Hyperioni-sarjas. Tõsi, küllalt juhuslikult puistatakse, sügavuti ei minda, kuid ikkagi on Evangelioni maailm märksa fantaasiarikkam kui kasvõi Cameroni Pandora. Juba pealkirjast alates on Evangelionis kuhjaga viiteid kristlikule müstikale, mis on jaapanlaste jaoks ilmselt eksootiliselt põnev. Tegelased kannavad kaelas kreeka riste, inglid hävivad ristikujulise plahvatusega. Kas ja kuidas vägede Jehoova asjasse puutub, pole selge, kuid inglid on küll Vanas Testamendis kirjeldatu vääriliselt tohutud, salapärased, vägevad ja hirmuäratavad, mitte mingid igavad plekist kuretiibadega löömamehed nagu äsja nähtud "Leegionis". Iga ingel on erinev, paljud neist muudavad kuju vastavalt vajadusele. Nende tulejõud ja energiakilbid on nii võimsad, et õigupoolest ei tohiks inimestel ükspuha millise tehnikaga nende vastu vähimatki šanssi olla. Seetõttu on päris huvitav jälgida, kuidas Evad nendega hakkama saavad, vahel lausa palja mehhakäega.

Uhke ulmemeelelahutus. Poleks midagi selle vastu, et ka originaalsari ära vaadata.

PS. Üks nõuanne neile, kes teist osa kinno vaatama lähevad: enne tiirite lõppu ei maksa saalist lahkuda, paar olulist asja peaks veel juhtuma. Ise sain sellest alles takkajärgi teada.


"Evangelion 2.0" treiler. Film JAFFil. Hinnanguid: IMDB (8.7/10), Spellbound (9/10), LiveForThis (9/10).

1 kommentaar :

LiveForThis ütles ...

Jah, mina ja Spellbound olime ühed neist, kes ei teadnud päris lõpus olevatest kaadritest tuhkagi.
Aga võrreldes 1.0-ga oli 2.0 selge edusamm just ladususe poolest. Universum on tõesti suur ja lai ning ka tohutult huvipakkuv. Et täit selgust saada, tuleks tuleks tõesti sari ette võtta.
Tegelaste vahelised suhted võtsid mõnikord tummaks, aga eks see on kauge saareriigile iseloomulik.
2.0-i lõpp oli aga niivõrd kena, et saal pidi kohe aplodeerima suurest vaimustusest.