12. apr 2010

Paremad nähtud asjad ja paar muljet JAFFilt 2010

Neljas Jaapani Animatsiooni Filmifestival ühel pool, aeg tibusid lugeda. Üsna mahukas kavas leidus piisavalt pärleid ja vaid paar pabulat. Päris kogu programmi ma ei näinud, aga palju puudu ka ei jäänud. Algatuseks parimad nähtud filmid, esmalt pikad animed: festivali konkurentsitu tipp nii originaalse sisu kui graafika poolest oli "Tekkonkinkreet". Järgnesid eelkõige uhke visuaaliga silma paistvad "Suvesõjad""Evangelion 2.0", ja ameerikalik roboti-3D "Astro Boy".

Lühianimatsioonidest jäid meelde Osamu Tezuka lennuka animesarja episood "Astro Boy esimene armastus", südamlik laternaposti-armastuslugu "Elemi" ning nostalgiline etüüd "Väikestest tellistest maja". Parim mängufilm oli romkomm "Mees rongist".Korraldusliku poole pealt sujus festival kenasti. Cinamoni ja Artise korralikud saalid on JAFFi jaoks tugev edasiminek. Publikut tundus jaguvat, vähemalt Artis oli enamasti üsna täis.

Siit-sealt paistis siiski tegijate kiirustamist ja asju, mida edaspidi vast paremini teha annaks. Näiteks kava avalikustamine jäi suhteliselt hilja peale. Märksa suurem kitsaskoht oli aga eestikeelse tõlke puudumine enamusel filmidest. Kõiki see ei sega, aga on publikut, kes valib filme tõlke olemasolu järgi. Pealegi oli suurem osa tõlkega filmidest juba varem tõlgitud, pea kõik uued olid tõlkimata. Lisaks mõned problemaatilised pealkirjatõlked ning lohakusvead eesti subtiitrites. Kiirustamise märke kandis ka programmivoldiku paiguti sisuliselt segane ja vähemalt ühel puhul eksitav tekst.

Filmide näitamisel suuri probleeme ei märganud, vähestel eesti subtiitritega filmidel sünkroonsusprobleeme ei täheldanud. Seansside algusajad venisid mõnevõrra - vähemalt viimased õhtused võiksid alata täpselt, sest leidub vaatajaid, kes ei jõua seansside hilinedes pärast enam ühistranspordile. Ühe filmi tiitrid ei mahtunud ekraanile, kuulda oli ka arvutiapsudest, mis jõudsid ekraanile ilmselt sellepärast, et paljusid filme näidati kurval kombel DVDlt, mille pildikvaliteet on kinoekraani jaoks nutusepoolne; blu-ray on etem, aga ikkagi hädalahendus. Arusaadav, et kõigist filmidest ei õnnestu üheks-kaheks näitamiskorraks kvaliteetsemaid koopiaid hankida, aga see võiks siis kajastuda ka piletihinnas.

Piletihinna teema on igihaljas seoses muudegi filmifestivalidega - enam kui 50-kroonine pilet on festivali kohta kallivõitu, st kodukino kvaliteediga (DVD-lt näidatavate) tõlketa filmide eest on seda ikka palju küsitud. Kui hind tuleb eelkõige kinode nõudmistest, siis on korraldajail ehk kauplemisvõimalusi? Festival toob kinno siiski märksa rohkem publikut kui seal muidu käiks. Nii et arenguruumi on, aga need hädad on siiski kosmeetilised. Kui need õnnestub järgnevail aastail parandada, on tulemuseks superfestival. Üldiselt läks ju seegi kord kõik hästi.

Kommentaare ei ole :