3. apr 2010

Osamu Tezuka lühianimed

Tezuka on anime- ja mangaklassik, keda peetakse Jaapani Disneyks, nii et mõttes ootasin JAFFile tema lühifilme vaatama minnes midagi klassikaliselt disnilikku: muinasjutte, perehuumorit ning loomade tantsu ja tagaajamist. Õnneks asjata.

"Astro Boy" ("Tetsuwan Atomu-no hatsukoi", 1981). Astro Boy on superkangelane, kelle jaapanikeelne nimi tähendab 'Võimas Aatom'. Selle taga peitub laboris sündinud robotpoiss, umbes nagu Aatomik või Superman, kel veel abiks omadusi, näiteks lasernuga sõrme otsas. Tezuka kuulsaim kangelane nägi mangana ilmavalgust juba 1952, edaspidi on temast lisaks arvukaile koomikseile tehtud rida filme, videomänge ja animeseriaale. Käesolev teise seeria viimane episood räägib Astro Boy armastusest robotneiu Noka vastu, kellele on sisse ehitatud neutronpomm. Tundus eriti jaapanlik, positiivselt pöörane asi: robotite traagiline armastus, tuumarelvad, kosmoseraketid, dinosauruse välimusega tapjarobotid, Cronenbergi-hõnguline puänt. Mullu valminud täispikka "Astro Boyd" näeb tänavusel JAFFil ka.

"Hüppamine" ("Janpingu", 1984) on lühiklipp, mille sisu vastab pealkirjale. See koosneb ühe lapse esimese isiku vaatepunktist esitatud taevani küündivaist hüpetest, maandumisega iga kord eri paigas. Nutikas ja nauditav.

"Pildid näituselt" ("Tenrankai-no e", 1966) ja "Metsalegend" ("Mori-no densetsu", 1987) on eksperimentaalsemad projektid, mis koosnevad väga erinevais stiilides joonistatud sketšidest, mis on on kohati päris vaimukad ja teostustehniline mitmekesisus on muljetavaldav, aga kunstitaotlust kipub liiast saama, ja et mõlemad on päris pikad, võib vaatajal igav hakata. Kunstniku eneseteostusena huvitavad, aga suurem huviga oleks vaadanud veel paari Astro Boyd.

Tezuka paistab igatahes huvitav tegija olevat - ootan huviga samuti JAFFil linastuvaid "Astro Boyd""Metropolist" ja "MWd", mis kõik põhinevad tema mangadel.


Osamu Tezuka lühifilmid JAFFil.

Kommentaare ei ole :