3. apr 2010

Suvesõjad / Samâ wôzu

"Samâ wôzu" / "Summer Wars", Jaapan 2009. Rež. Mamoru Hosoda.


"Nüüd me räägime," ütlesin kaaslasele, kui juba filmi esimesel minutil ilmus linale suurejooneline virtuaalmaailm ja seal madistavad fantaaasiaolendid. Just sellist asja olen ma siia vaatama tulnud - JAFFile siis. Järgnevalt näidati ka inimesi ja niiöelda tavareaalsust - silmarõõm seegi. Kasvõi selline väike detail: enamasti, kui animatsioonis kujutatakse pilvi, siis isegi kui need on realistlikult joonistatud, püsivad nad kas paigal või liiguvad ühes suunas, jäädes seejuures kujult muutumatuks. Siin saab näha ka loomulikult hõljuvaid ja kuhjuvaid pilvi. Sama uhkelt on välja joonistatud kõik maastikud, interjöörid ja tegelased - ilma et oleks selget piiri käsitöö ja arvutis sündinu vahel.

Lugu seisneb küllalt ootuspärases virtuaalreaalsuse ja tavareaalsuse põimumises. Virtuaalilmas möllab kurjus, kelle kasvav võim hakkab ulatuma ka välisilma. Paar teismelist avastab, et nad pole asjata kogu oma elu arvutis veetnud, sest nende oskusi on nüüd tarvis. Moraal oleks siis justkui: mängige, lapsed, nii arvuti- kui lauamänge, mängige kogu oma hingest ja kogu oma väest, ühel päeval päästab see maailma. Lisaks ulatuslik perekonnalugu ja veidi tärkavat armastust, et lisada inimlikku puudutust, ja et kõik sihtgrupid oleksid kaetud. Loogikast ja järjepidevusest liiga palju ei hoolita.

Hosoda eelmise filmi "Tüdruk, kes hüppas läbi aja" stsena oli ehk mõnevõrra ärksam ja vähem moosine. Aga milleltki, mis näeb väga hea välja, polegi õiglane lisaks veel sügavmõttelisust nõuda - keegi ei oota ju, et mõni supermodell või filmidiiva tuleks ühel ilusal päeval lagedale üldväljateooriaga. Mitu auhinda pälvinud "Summer Wars" on vahva vaatemäng lapsele sinus - mida suuremalt ekraanilt, seda uhkem.
"Summer Warsi" algus ja treiler. "Suvesõjad" JAFFil 2011 (P 17.04 Tartus, T 19.04 Tallinnas). Hinnanguid: IMDB (7.6/10), Rotten Tomatoes (76% fresh), baka.ee foorum, LiveForThis (9/10).

Kommentaare ei ole :