5. apr 2010

Tekkonkinkreet

"Tekkonkinkreet", Jaapan 2006. Rež. Michael Arias.


Anime, mida soovitas kolm staažikat filmiblogijat, on mu jaoks tänavusel JAFFil seni nähtud kümnest seansist parim ja Miyazaki loomingu kõrval üks etemaid jaapani animatsioone, mida üldse näinud olen. Film on silmapaistev mitmes mõttes. Esiteks pole see ulme: siinne tänavapoiste ja yakuzade maailm on küllalt realismilähedane, kuigi fantaasia ja müstikaga vürtsitatud. Pärast kolme ainult ulmekaid täis festivalipäeva teretulnud vaheldus isegi ulmehuvilise jaoks. Teiseks on loo areng eurooplase pilgule piisavalt selge, järjepidev ja loogiline, mis on anime puhul küllalt haruldane. Ning tegelased on konkreetsed ja eristatavad. Kogu lugupidamise juures Jaapani vastu kaldun arvama, et osa tänu selle eest kuulub mujalt pärit režissöörile ja stsenaristile. Ka biitlite loo pealkiri sureva ristiisa huulil viitab ka selles suunas.

Lõviosa loorbereid läheb ikkagi Jaapanisse - filmi aluseks oleva manga autor on Taiyō Matsumoto, kellelt ka omanäoline graafiline käekiri, mis erineb üsna radikaalselt muust animest. Ei mingeid tohutuid hirvesilmi ega tehnokeskkondi - isikupärased tegelased ja hüperrealistikult detailiküllane linn on üles joonistatud vähemalt siinkirjutaja pilgule seninägemata moel. Rõõmus värvipalett ja leidlik kaameratöö on vaatamisväärsused omaette. Tore film."Tekkonkinkreeti" treiler. Film JAFFil. Hinnanguid: IMDB (7.6/10), Rotten Tomatoes (6.8/10), Metsavana (10/10), Trash (9/10), LiveForThis (10/10).

2 kommentaari :

joonas ütles ...

Pealkirjatõlge "Raudbetoon" pole õnnestunud. Tähendus on õige, aga kuna originaalis on sõna lapse kombel valesti kirjutatud (õige oleks Tekkin Konkurito), siis maakeeli oleks pidanud olema vastavalt "Laudpetoon". Targem olnuks tõlkimata jätta, nagu rahvusvahelises levis ongi tehtud.

joonas ütles ...

Huvitaval kombel on "Tekkonkinkreet" JAFFi kavabukletis märgitud lastefilmiks, Motion Picture Association of America (MPAA) hinnag on vastupidine: "Rated R for some violent and disturbing images, and brief sexuality". R-reiting tähendab, et alla 17-aastased lapsed filmi ilma vanemateta vaada ei tohiks. Aga eks meie lapsed ole karastatumad. Mu meelest polnud siin kuigi mainimisväärselt seksi ega vägivalda.