1. apr 2010

Krantsid

"Krantsid" / "Strays", Eesti 2009. Rež. Sutharsan Bala.


Lool sisserändajate kurbadest valikutest on mitu plussi: esiteks ilus kaameratöö (Meelis Veeremets), meeldejääv külmades sinimustvalgetes toonides visioon kõledast ei tea mitmendast Eestist - Balti jaamast ja paneelmajadest; teiseks venekeelseid muulasi mängivad näitlejad: Jekaterina Novosjolova, Jevgeni Gaitšuk ja Paulo Kulešov. Kahjuks ei jäta Ago Soots eestlasest konduktorina nii usutavat muljet ning osalt just sellepärast, osalt aga loo, eelkõige puändi mõningase ülekonstrueerituse ja üledramatiseerituse tõttu ei pea ma seda päris õnnestunud filmiks. Õhku jäi ka küsimus, kuidas sisse rännanud moslemi neiu nii vabalt eesti keelt räägib. Vahest mitte perfektne film, aga tegijail on potentsiaali, nende loomingule tasub tähelepanu pöörata.

Üks filmist tõukunud uitmõte: immigrantide ränk saatus ja tagakiusamine on laialt levinud ja poliitiliselt korrektne teema. Kahtlemata ongi neil raske ja küllap tuleb igal pool ette ka nende vastu suunatud vägivalda - küllap isegi väikeses, kohati ksenofoobses Eestis. Peaaegu üldse ei räägita aga sellest, et Tallinna kesklinnaski tuleb ette venekeelseid kampasid, kes ründavad eesti noori. Vaat sellest võiks teha filmi, mis pakuks immigrantide ja rahvuskonfliktide teemale värsket vaatenurka.


"Krantside" treiler. Arvamusi: Margit Tõnson (Ekspress), Andres Laasik (EPL).

1 kommentaar :

MNC Broz Tito ütles ...

/-/peaaegu üldse ei räägita/..../ immigrantide ja rahvuskonfliktide teemale./-/

Ei saa!
Põhielanikonna moodustava põlisrahva suunas sooritatud organiseeritud ja rahvusepõhine vägivald ei kuulu sotsiaal-liberalismi aadete ja muu jama järgi kaitsmisele, käitlemisele ning veel vähem esiletõstmisele.

Sama mis ütlevad venelased Moskvas enda NSskinheadide tegevuse kohta - et noorte vaheline kisma - öeldakse siinmail venelaste poolsete rünnakute teemal.
Karsumm EV.