14. apr 2010

Õhus

"Õhus", Eesti 2009. Rež. Martinus Daane Klemet.


Iga imikki teab, et Eesti animafilm on maailmatasemel. Moeka mustvalge joonega "Õhus" on Klemeti debüüt joonisfilmi vallas, aga kannatab nii sisult kui vormilt vabalt võrrelda muu ilma tippudega, andes silmad ette näiteks lõviosale JAFFil nähtud Jaapani meediakunsti festivali võitjaist. Meediakriitika on tihedalt läbi mängitud teema, kuid Klemet suudab siiski kogukale kaanonile lõbusate sketšide ja kergelt salapärase allegooriaga üht-teist lisada.

Lisaks kaks sõna teemal, mis ei puuduta otseselt seda filmi. Meelis Oidsalul on tuline õigus, et Eesti animatsioon peaks huvilistele lihtsamini kättesaadav olema. Mõni meie filmiinstitutsioon, kasvõi EFSA, võiks enda peale võtta eesti (anima)filmi internetiarhiivi loomise või rahastamise. Töö teostamine kasvõi juutuubi baasil võiks olla jõukohane isegi filmikooli tudengeile. Vähemalt vanemad multikad võiksid küll kuskil vabalt rippuda. Uuemaist, mida tervikuna veel välja panna ei raatsita, siis osa või treilergi. Ühtlasi on paremat reklaami Eestile raske ette kujutada.


"Light My Fire", Martinus Klemeti tudengitöö (2008). Klemeti intervjuu (2007). Lõik "Õhust". Arvamusi: Mari-Liis Rebane, Sirp (tasub silma peal hoida), Meelis Oidsalu, Sirp (animeeritud koomiks), Andres Laasik, EPL (tähtis teos, ajastu vaimu määratleja).

1 kommentaar :

Jaanus (Xipe) ütles ...

Mis pagana teema see nende üles suunatud filminimedega nüüd on?

"Up"
"Up in the Air"
ja "Õhus"

Kõik 2009. aasta filmid