5. apr 2010

Pangarööv

"Pangarööv", Eesti 2009. Rež. Andrus Tuisk.


"Väga, väga, väga halb film," kirjutas Margit Adorf enne esilinastust Ekspressis. Ja veel, et "igav, jubedate näitlejatöödega, masendavalt lame, okseleajavalt mannetu, nii vilets, et ajab naerma, küündimatu, saast, õudne, piinlik". Arvustus pealkirjaga "Aasta halvim film" on vist küll kõige karmim kriitika, mida ükski eesti film kunagi pälvinud on, ja tekitas paraja skandaali. Teisedki kriitikud ei hellitanud ja täispika mängufilmi vallas debüteerinud režissöör Tuisk oli solvunud.

Läksingi siis kinno vaatama, kui halb üks film olla saab ja nii negatiivse eelhäälestuse baasilt jäi "Pangaröövist" päris hea mulje. Ootasin ja ootasin, millal jamaks läheb, ja peaaegu lõpuni väga ei läinudki. Lugu oli huviga jälgitav, mitte liialt etteaimatav. Peaosatäitjaist sobis kriminaali roll Hannes Kaljujärvele nagu valatult ja mitmed väiksemad osad olid samuti tugevad, näiteks Juku-Kalle Raid vangina. Ning kaameratöö on ilus.

Muidugi ei saa öelda, et filmil poleks puudusi - eelkõige vast Mihkel Ulmani kirjutatud lugu, milles tegelaste käitumine justkui ei lähtu karakteri loogikast. Peategelased teevad põhjendamata, väheusutavaid kannapöördeid. Küllap suuresti just sellepärast tundub debütant Henri Kuusile tema roll veidi üle jõu käivat. Teine probleem on montaaž. Kohati algavad ja lõpevad stseenid nii juhuslikult, nagu oleks tegu veel linastumata musta materjaliga, mille monteerimine alles käib. Kuigi tegelikult on filmi kinoelu juba läbi.

Aga olgugi film perfektsusest kaugel, pole mu meelest tegu läbikukkumise, vaid üle keskmise eesti kinoga. Paljukest neid perfektseid filme üldse on? Ei ütleks, et "Pangarööv" on oluliselt ebaõnnestunum kui klassikastaatuses "Hukkunud Alpinisti hotell" või mullu aasta parimaks pärjatud "Püha Tõnu". Mu meelest kannatab "Pangarööv" vaadata küll.Filmi kodukas ja treiler. Arvamusi: Margit Adorf (väga halb), Andres Laasik (pole hea), Olle Mirme (on hullematki nähtud). Tegijate reaktsioon kriitikale: Ringvaade (alates 28:50), Ekspress ja Õhtuleht.

Kommentaare ei ole :