9. apr 2010

Postmen in the Mountains / Nashan naren nagou

"Nashan naren nagou", Hiina 1999. Rež. Jianqi Huo.


Kaunis maailm, kus postimees käib jala mitu päeva ühest mägikülast teise. Töö on raske, kuid rahuldustpakkuv, ametit peetakse eluaeg ja pärandatakse isalt pojale. Inimesed on vaesed, aga lihtsad, heasüdamlikud, kohusetundlikud ja õilsad, nende elu pole kerge, kuid nad on sellest üle ja naeratavad mõtlikult. Mägedest avanevad hunnitud vaated, mälestused on veel ilusamad kui olevik. Mängib suurejooneline pidulik muusika, keelpillid ja paaniflööt, probleeme pole, kõik on hea.

Film on saanud rea auhindu ja küllap on omajagu publikut, kellele kogu see kenadus hästi peale läheb - kasvõi need, kes tunnevad puudust positiivsusest või kes leiavad, et tänapäeva kino on üldiselt liiga kole ja jõhker ning pöörab liiga vähe tähelepanu püsiväärtustele, või ka need, kes arvavad sedasama kogu kaasaegse lääneilma kohta. Minu jaoks oli lugu veidi siirupine ja tekitas kiuslikke küsimusi. Tegevus toimub kaheksakümnendail - kui ilus ja traditsiooniline see elu tolleaegses Hiinas ikka oli? Sama hiina filminädala raames näidatud "Gao Kao 1977" annab tollest Mao-järgsest ajastust päris erineva pildi. Kuldajastust fantaseerimine pole muidugi patt, aga kui tulemuseks on ideoloogiliselt korrektne klantspilt, siis pole asi vist ka päris puhas.


"Mägede postiljonide" treiler. Hinnanguid: IMDB (7.7/10), Rotten Tomatoes (7.5/10), allmovie.com (6/10).

3 kommentaari :

Trash ütles ...

Kui mina seda aastaid tagasi vaatasin, siis ei tundunud liiga sulnis midagi ja meeldis sotsiaaldraamade vahele vaadates väga.

joonas ütles ...

Liiga tore, ilus ja konfliktivaba oli see kõik. Ma oleks sellega lihtsamini leppinud, kui tegevus oleks toimunud näiteks XIX sajandil. Selleks poleks filmis peaaegu midagi muutma pidanud. Praegu aga paistab see idüll partei isalike näpunäidete järgi valminud tellimustööna.

Meenutaks siinkohal Brechti, kelles "võitlevad vaimustus õitsevast õunapuust ja jälestus füüreri kõnede üle, aga ainult viimane sunnib sulge haarama". Kah kommar, aga mõne koha pealt päris taiplik mees.

Trash ütles ...

Tead, ma vist magasin selle aja mõõtme üldse maha ja arvasin, et on umbes samal ajal toimuv ning valminud kui vaatasin, ehk siis 2005.