21. apr 2010

Purustatud õhuloss / Luftslottet som sprängdes

"Luftslottet som sprängdes" / "The Girl Who Kicked the Hornets' Nest", Rootsi 2009. Rež. Daniel Alfredson. 148 min.


Lohetätoveeringuga tüdruku triloogia kolmas osa tõmbab otsad kokku ja viib eelmises jaos alustatu lõpule, lisades märulit, kohtudraamat ja psühhiaatrilist omavoli. Veidi lühem "Tüdruk, kes mängis tulega" oli vaid sissejuhatus sellele taas kahe- ja pooletunnisele mammutile. Kui eelmise osa puhul tahtsin juba kirjutada, et taani lavastaja vahetamine rootslase vastu maksis kurjasti kätte, siis kolmas rehabiliteerib Alfredsoni, tundudes põnevam ja toimivam kui teine, ehkki neid ükshaaval hinnata pole sügavat mõtet, sest tegu pole niivõrd eraldiseisvate filmide, kuivõrd ühe loo kahe peatükiga. Esimene osa jääb tugevamaks ka mõlemast järjest kokku.

"Maatriksiga" sai triloogiat juba võrreldud - et teine osa on vaid hingetõmbepaus jõulise, ka iseseisvalt töötava alguse ja suurejoonelise lõpplahenduse vahel, ühendab Millenniumi ka Peter Jacksoni "Sõrmuste isandaga". Raamatuarvustuste põhjal tundub, et samamoodi on põhjus eeskätt alusteoste kõikuvas tasemes. Selegipoolest on kogu filmitriloogia kvaliteetne ajaviide ja põnevikuna kõvasti üle keskmise. Eestlasel on võimalus vastavalt meelelaadile tunda end meelitatuna või kurvastada selle üle, et mainitakse ka Tallinna, paraku küll narko- ja inimkaubanduse allikana.

Üks vahva detail: meilgi aktiivselt viljeldava suitsetamisvastase kampaania taustal on huvitav märkida, et mõlemad positiivsed kangelased suitsetavad - eriti innukalt Lisbeth, kel on suits näpus isegi kolmanda jao plakatil, kus tema gootipungilikkus on arenenud täieõigusliku Edward Scissorhandsi väljanägemiseni.


Millenniumi-triloogia teised filmid: "Lohetätoveeringuga tüdruk" ja "Tüdruk, kes mängis tulega"."Purustatud õhulossi" treiler. Film kinos. Arvamusi: IMDB (6.8/10), Rotten Tomatoes (52% fresh), Roger Ebert (6/8), FilmiMull (8/10), Spellbound (8/10), Mukk (7/10), Xipe (7/10).

Kommentaare ei ole :