22. apr 2010

Tõsine mees / A Serious Man

"A Serious Man", USA 2009. Rež. Joel & Ethan Coen.


Lugu juudi õppejõust, kelle elus hakkab ühel hetkel kõik viltu vedama. Nagu enamus Coenite filme liigitatakse see väheütlevasse kategooriasse "must komöödia" - üsna segane mõiste, mis ei tähenda peaaegu midagi. Ehk saab filmist parema ettekujutuse, kui võrdluses vennaste viimaste teostega öelda, et see pole ei nii sünge kui "No Country..." ega nii jantlik kui "Burn After Reading", vaid asub kuskil vahepeal, pigem viimase poole kaldudes.

Film tõukub otsapidi Hiiobi äärmiselt tõsisest, suisa traagilisest loost, mille võiks eestipäraselt kokku võtta sõnadega: elu on üks hädaorg. Jahve annab saatanale loa vaga Hiiobit kiusata, mees jääb ilma oma varast, tema lapsed tapetakse ja tal tekib arusaadavalt kergeid kahtlusi ja küsimusi Jahve õigluse asjus. Coenid toovad loo tänapäeva ja serveerivad juudi eneseiroonilise huumori kastmes. Nuhtlused on argisemad, tõsised küsimused, millega tõsine peategelane on tõsiselt hädas, samad, kuid vaadata on seda päris naljakas eeskätt tänu tegelaste juutlusele ja rahvuskultuursele keskkonnale. Piibliviited kohtuvad kvantfüüsikaga, kuid kerges, ligipääsetavas vormis. Sisult peaaegu nagu Hamlet, aga esitatud komöödiavõtmes, ei loe moraali ja tõstab tuju. Näitlejatööd on tugevad ja tehniline teostus perfektne, nagu Coenitel ikka. Oma filmides kohati esinevat pinnapealsust on nad siin suutnud vältida.

Kas just põnev, aga huvitav ja lõbus lugu, õnnestunud sooritus. Filme, mida kannataks mitu korda vaadata, ilma et arvamus neist langeks, pole liiga palju. See on üks selline.
"A Serious Man" kodukas ja treiler. Arvamusi: Roger Ebert (10/10), IMDB (7.3/10), Rotten Tomatoes (7.8/10), Andris Feldmanis, EE (soovitab), LiveForThis (9.5/10), Spellbound (9/10), b3gins (9/10), Raul (8.5/10), Merli (8/10), Danzumees (8/10), GuidoMukk (7/10), Darius (6/10).

Kommentaare ei ole :