3. mai 2010

Hoia rätikust kinni, Tatjana / Pidä huivista kiinni, Tatjana

"Pidä huivista kiinni, Tatjana" / "Take Care of Your Scarf, Tatiana", Soome-Saksamaa 1994. Rež. Aki Kaurismäki.


Mustvalge teekonnafilm emaga elavast mehest, kes vihastab, kui kodus kohv otsa saab, paneb ema kappi kinni, võtab vana Volga ja asub semuga rännakule. Kapaga kõike kaurismäelikku: vuntse, viina, vana kooli rokenrolli ja vaikimist, eelkõige just vaikimist. Peategelasteks Kaurismäe soomlase arhetüübid, garjatšije finskije parni, kes ei saa sõna suust, välja arvatud mutrivõtmete teemal, neile vastukaaluks naiskangelased Klavdija (Kirsi Tykkyläinen) Venemaalt ja Tatjana (Kati Outinen) Eestist, kes pursivad toreda soome aktsendiga vene keelt.

Film on komöödia, kuid autorile omaselt üliaeglane ja vaoshoitud - tilka püksi just ei naera, aga aeg-ajalt saab muheleda. Nagu samuti lavastajale iseloomulik, on see peaaegu antifilm, mida iseloomustab eelkõige see, mis siin puudub: dialoog ja sündmused. Ei toimu peaaegu mitte midagi, kuigi teekond viib otsaga lausa Tallinna välja. Lugu on üsna sarnane Otar Iosseliani suurepärase "Esmaspäeva hommikuga" ("Lundi matin"), kuid tuleb tunnistada, et vanameistrite tuleproovis jääb grusiin siiski peale. Aki mõõtu asjatundjalt oleks justkui oodanud ka pädevamat viinajoomise kujutamist. Ole sa kui kõva joodik tahes, ega viina ei saa kulistada nagu vett. Või siiski?


Film Sõpruses. Arvamusi: IMDB (7.1/10).

3 kommentaari :

Tõnn A. ütles ...

Tere! Ega juhuslikult ära ei tunne, kus täpsemalt Tatjana Tallinnas elas? Balti jaamast sõitsid nad vististi mööda Kotzebue tn. Kalma sauna suunas, selle tundsin ära. Küll aga tahaks seda hoovi külastada, kus semud Valto & Reino hüvasti jätsid...

joonas ütles ...

Oi, see oli nii ammu, kui ma seda filmi nägin - ei meenu kahjuks miskit.

Tristan ütles ...

Most of the time when Matti Pellonpää drinks vodka in the film it is the real thing according to director Aki Kaurismäki.