17. mai 2010

Robin Hood

"Robin Hood", USA 2010. Rež. Ridley Scott.


Tegijanimesid vaadates on selge, mida siit oodata: eks ikka gladiaator Maximuse ja kuninganna Elizabethi kohtumist. Ja pettuma ei pea, just seda - kuningakoda, kauneid daame ja vahvaid rüütleid, suurejoonelist kostüümidraamat ja ajaloolist eepikat - film pakubki. Sherwoodi röövlipealikust on tehtud vabadusvõitleja, ja eks lindprii ju mõnes mõttes vabadust kehastagi - omal röövlikombel umbes nagu Rummu Jüri. See, et Robini võitlusest on tehtud rahvuslik vabadussõda prantsuse vallutajate vastu, on rohkem filmiloojate väljamõeldis - oli ju enamus inglise aadelkonnast vähem kui poolteist sajandit pärast William Vallutajat prantsuskeelne ja -meelne ja Robini-lugude hea kuningas Richard Lõvisüda ise rääkis vaevu inglise keelt. Aga eks "Gladiaatori" stoori olnud kah fantaasia, lihtsalt hollivuudi prantsuse-vaen tundub väsitav Tahaks vahelduseks tahaks näha filmi, kus prantslased klobivad inglasi või jänkisid. Ridley, palun tee järgmine film Will Vallutajast. Aga see vist ei sobiks Scottile üldiselt armsa kangelasliku vabadusvõitluse temaatikaga.

Esimeses lauses mainitud filmidega kõrvutatuna: "Elizabethiga" võrreldes on siin ajaloolist vettpidavust vähevõitu, "Gladiaatoriga" võrreldes jääb jälle konflikt kuidagi nõrgaks - õilsal Robinil pole väärilist vastast ja film kannatab seetõttu pingepuuduse all. Howard Pyle'i raamatuga võrreldes on filmis vähem huumorit ja rohkem pateetikat, kuid omaette võetuna on Scott siiski teinud korraliku mõõga ja mantli loo, heade näitlejatega mastaapse ajaloohõngulise meelelahutuse, mis omas žanris paremini õnnestunud kui tema "Taevariik". Varem nähtud filmi-Robineist jääb see alla vast ainult John Cleese'i omale."Robin Hoodi" treiler ja kodukas. Film Solarises ja Plazas. Hinnanguid: IMDB (7.3/10), Rotten Tomatoes (5.4/10), Roger Ebert (5/10), Kaarel Kressa, EPL (suur jama, klassikaline popkornikino), Alar Niineväli, EE (põnev ja kaasahaarav), LiveForThis (7/10), GuidoMukk (7/10), Onu Kalver (6/10), Raul (6/10), Ninja Robot (5/10).

5 kommentaari :

Spellbound ütles ...

Scott peaks hakkama parem jälle ulmekaid tegema, aitab küll neist ajaloolistest filmidest.

joonas ütles ...

Oleks kena küll, aga karta võib, et mees on liiga vana vist juba - ikkagi 1937 sündinud.

Spellbound ütles ...

Õigemini ta juba arendab Alien`ile eellugu, eks vaatab, mis sellest saab, aga ise olen õnnelik, et ta otsustas taas hakata ulmet tegema.

joonas ütles ...

See on küll huvitav. Tõsi ta on, et isegi vaataks ulmet meelsamini kui histooriat. "Alieni" osas ei tea muidugi, kas see on hea või halb, et Scott seda taas teeb. Senine tetraloogia õnnestus ju peamiselt tänu värsketele, uute ideedega lavastajatele. Aga lootma peab, ja nii saast see ikka tulla ei saa kui AVP sari.

Ray D. Noper ütles ...

Arvad, et ei saa sama saast olla ? Tähesõdade eellood tulevad meelde ?