31. mai 2010

Valss Baširiga / Vals im Bashir / Waltz with Bashir

"Vals im Bashir" / "Waltz with Bashir", Iisrael 2008. Rež. Ari Folman.


Kaugelt vaadates paistab sõda Lähis-Idaga kokku kuuluvat nagu korruptsioon keskerakonnaga. Aina hõõgub omasoodu nagu igavene tuli. Lähemalt uurides ilmnevad detailid - kes, kus, kellega ja millal.

Israeli pidevast madistamisest palestiinlastega tõusevad esile esimene ja teine Liibanoni sõda. Israeli ühiskonna militariseeritust arvestades pole ime, et neil leidub rohkem kui üks reaalselt sõjas osalenud filmitegija, kes suudab sellest teha veenva filmi nagu viimati PÖFFil nähtud "Liibanon".

Ka "Waltz with Bashiri" autor Folman võttis samast 1982. aasta Liibanoni sõjast osa, nii et teab, millest räägib. Ja räägib ta mitte niivõrd sõja käigus tapetud Liibanoni poliitikust Bashir Gemayelist, kuivõrd Sabra ja Shatila massimõrvast, milles Iisraeli liitlased, Liibanoni kristlikud falangistid veristasid sadu, kui mitte tuhandeid moslemi tsiviilelanikke.

Folman võrdleb seda sündmust holokaustiga. Lisaks sõjale ja sõjakuritegudele on filmis oluline süü, mälu ja unustamine, see, kuidas inimmõistus traumaatiliste mälestustega toime tuleb. Lahendatud on asi teedrajavas vormis - animeeritud dokumentaalina. Õigupoolest tähendab see, et dokumentaalseid asjaosaliste intervjuusid illustreerib animatsioon. Filmi nägemata võib ehk olla raske uskuda, et selline kombinatsioon saaks töötada. Võiks ju arvata, et animatsiooni tinglikkus sobib rohkem fantaasiale ega saa olla tegelikkuse usutava kujutamise vahend, dokumentaalilikust tõelähedusest rääkimata. Selgub aga, et saab, ja see on lisaks huvitavale ja valusale sisule üks põhjus, miks "Vals im Bashiri" tasub vaadata. Muiduidugi mitte ainus põhjus, sest film on igas mõttes hiilgavalt tehtud, kuni heliribani välja, kus kauni klassikalise saagimise kõrval astuvad muuhulgas üles OMD ja PIL.

Mis põhiline - tervikuna on "Waltz with Bashir" üks emotsionaalselt mõjuvamaid linatükke, mida mu silmad kunagi näinud on. Ma ei räägi siin ainult multifilmidest - selles vallas saaks seda võrrelda hinge püsivaid arme jätnud "Barefoot Geni" ja "The Walliga" (mis oli ju vaid osalt animatsioon).

Iisraeli jaoks on "Vals im Bashir" ja "$9.99" esimesed täispikad animafilmid 1962. aastast saati. Ja vähemalt "Waltz with Bashir" tabas kohe kümnesse. Nii tõhusaid tükke tuleb ükskõik mis tehnikas harva ette.

Vajalik vaatamine, sai võõrkeelse filmi Kuldgloobuse ja rea muid auhindu. EE Areen pidas seda parimaks filmiks 2008 ja sellega võib vist nõus olla. Mu silmis suudavad "Vals im Bashirile" tollest aastast vähegi konkurentsi pakkuda vist ainult "Kesksuvine õhtusöök" ja "Kurbuse piim".
"Vals im Bashir" treiler ja kodukas. Hinnanguid: IMDB (8/10), Rotten Tomatoes (96% fresh), Roger Ebert (7/8), Areeni aasta film 2008 (1. koht), Jaan Ruus, EE (soovitab), Aleksandra Mölder, PM (meisterlik), Donald Tomberg, Sirp, Hardi Elutuba (ülikaunis, nauditav), Ninja Robot (10/10), Malcolm Lincoln (10/10), GuidoMukk (9/10), B3gins (9/10), Rohtla (9/10), Raul (8.5/10), Trash (8/10).

3 kommentaari :

GuidoMukk ütles ...

Nõus. Film mis jäi kummitama ja mille soundtracki aegajalt välja otsin.

Malcolm ütles ...

Nii palju täiendaksin, et kuivõrd ma jagan neid hindeid rohkem enda jaoks süstematiseerimiseks ja too 11. punkt on rohkem meenutamaks, et ükski film eraldi ei ole täiuslik, siis "Valss Bashiriga" oleks taandades ikkagi 10/10.

joonas ütles ...

Võtan arvesse, nüüd ja edaspidi.