11. juuni 2010

Hübriid / Splice

"Splice", Kanada-Prantsusmaa 2009. Rež. Vincenzo Natali.


Kunagi võimsalt omanäolise klaustrofoobilise ulmeka "Kuup" lavastanud kanadalane Natali on taas maha saanud originaalse ulmelooga, teemaks sedakorda geenitehnoloogia äärmised võimalused. Geenide põimimine ehk splicing tähendab DNA manipuleerimist molekulaartasandil, näiteks geenide liitmist.

"Splice" näitab, mida võiks saavutada, kombineerides inimese geenimaterjali erinevate loomade omaga. Selline kaasaaegne Frankenstein-lugu niisiis - puhastverd žanrikino, heas mõttes B-film, millest liiga usutavaid karaktereid ega inimsuhteid oodata ei maksa. Adrien Brody ja Sarah Polley on tugevad näitlejad, keda on ikka tore kohata, aga kuigi palju neil siin mängida pole. Filmi tõeline peategelane on hoopis katsete tulemusel tekkiv imeloom, kes jätab realistliku mulje alates animeeritud embrüonaalsest staadiumist kuni hilisemate arenguvormideni välja. Nutikas lugu sisaldab piisavalt fantastilist bioloogiat, lihalikku õrnust ja rõvedust, ootamatuid pöördeid ja küsimusi inimlikkuse piiridest, et anda tulemuseks värske, üllatusi pakkuva ulme, mille loogilised kitsaskohad jäävad sündmuste kiire arengu varju.


"Splice" kodukas ja treiler. Arvamusi: IMDB (7.1/10), Rotten Tomatoes (6.7/10), Roger Ebert (7.5/10), Spellbound (7/10), Zinera (5/10), Onu Kalver (4/10), Jüri Laulik, Sirp (jääb meelde, aga ei saa õnnestumiseks pidada).

Kommentaare ei ole :