12. juuni 2010

The Long Good Friday

"The Long Good Friday", Inglismaa 1980. Rež. John Mackenzie.


Väljapeetud krimioopus organiseeritud kuritegevuses ette tulevaist raskustest ja sellest, mis juhtub, kui keegi jõuab selles äris nii kaugele, et tundub, nagu oleks kõik kontrolli all. Tühjagi. Eks sama lugu kipu vist mujalgi ette tulema - vaevalt jõuad hõisata, et oled maailma kuningas, kui Titanic hakkab põhja minema. "Good Friday" on väga korralikult välja peetud asi, norida pole millegi kallal. Sarnaseid lugusid on paljudes filmides korduvalt läbi mängitud, aga antud juhul on teostus nii tugev, et kannatab vabalt võrrelda nii Coppola kui Scorsese maffiaeepostega. Stiilne pilt, huvitav areng ja löövad kujundid. Tore on Bob Hoskinsi mängitava napsulembese, kuid kõva käega allilmakunni sundimatult lopsakas kõnepruuk. Tema rahvuslikust uhkusest kantud kiidukõnes Inglismaale on jäljendamatult britilikku huumorit ja irooniat. Hea film.

(Eesti pealkirjaga "Pikk hea reede" on veidi võssa pandud: Good Friday on siiski Suur Reede, ning see, et jutt on ülestõusmispühadest, on filmis oluline.)


"The Long Good Friday" treiler. Film tervikuna juutuubis. Making of dokk (2006) juutuubis. "Pikk hea reede" kinos (L12.06 ja P13.06). Briti gängsterifilmide nädal. Arvamusi: IMDB (7.8/10), Rotten Tomatoes (7.8/10), Roger Ebert (10/10).

1 kommentaar :

Trash ütles ...

+ Näha saab James Bondi paljana ning isegi homosituatsioonis.