12. juuni 2010

Sügissonaat / Höstsonaten

"Höstsonaten" / "Autumn Sonata", Rootsi 1978. Rež. Ingmar Bergman.


"Sügissonaati" peetakse üheks ühe kõigi aegade suurima režissööri Bergmani tippteoseks, mõistagi teenitult. Ema ja tütre keeruliste suhteid uurides vaeb rootsi klassik siin süvitsi huvitavaid ja üldinimlikult olulisi küsimusi, vanemate ja laste hirme, ihasid ja valikuid eneseteostuse ja teiste teenimise, kunsti ja elu, loomingu ja läheduse vahel. Suurepärane teos Bergmani stsenaariumist alates ning kollastes toonides visuaali ja näitlejatöödega lõpetades.

Oluline on ka muusika, eelkõige Chopini prelüüd nr 2, op 28 A-minooris, mille mängis filmi jaoks sisse lavastaja ekskaasa, eestlanna Käbi Laretei. Lugu on väikesemõõtmeline, hõlpsasti ka lavale mahtuv, ja seda on meilgi korduvalt teatris esitatud. Hiljutises Draamateatri lavastuses oli klaverikunstnikust ema osas Ülle Kaljuste, kes sarnaneb filmis sama rolli täitva Ingrid Bergmaniga mõne nurga alt nagu kaks tilka... aastakäiguveini. Paljuski tänu näitlejaile töötab kammerlik lugu ka ekraanil võimsalt. Ingrid Bergman, kes perekonnanimest hoolimata pole lavastaja sugulane, teeb tugeva rolli, kuid Liv Ullmann, eraelus lavastaja lapse ema, on oma haavatavuses lausa imetlusväärne. (Kas see vaid tundus mulle või ongi Liv pisut kõõrdsilmne? Väga omapärane pilk igatahes, sobib osaga ideaalselt.)

Heade rollide sünni eelduseks on hea tekst, ja tekstist on tunda, et kuuekümnele liginev Bergman räägib siin teemadest, mida põhjalikult tunneb. Kokku oli Bergman abielus viis korda ja sigitas üheksa last. Jah, vägev tekst ja vägev film, millega tasub igaühel tutvust teha - mitte mingi saepurukuiv koolipingi-klassika, tüütu kohustuslik kirjandus, vaid inimlik, puudutav, meisterlik, üle aegade kestev kino, mis pole oma mõju aastakümnete jooksul kaotanud, vaid väärib vaatamist ja üle vaatamist nii praegu kui tulevikus.

Hoiataks vaid, et oma tõsiduse ja teemade poolest sobib "Sonaat" vast rohkem täiskasvanud filmihuvilisele ning võib liig noorele publikule üle jõu käia. Igale eale sobiva sissejuhatusena Bergmani juurde tasuks vaadata pigem "Fannyt ja Alexandrit"."Sügissonaadi" treiler. Arvamusi: IMDB (8.1/10), Rotten Tomatoes (8/10).

Kommentaare ei ole :