21. juuli 2010

Harold ja Maude

"Harold and Maude", USA 1971. Rež. Hal Ashby.


Sügavalt ebakonventsionaalne romantiline komöödia. Selle žanri eesmärgid on teadagi tuju tõstmine ja romantilise armastuse võimalikkuse kinnitamine ning "Harold and Maude" saab omal pahupidisel moel mõlemaga hakkama, kuigi võimalust tegelastega samastuda seejuures justkui polekski - või noh, ütleme, et see avaneb vähestele valituile.

Harold on 19-aastane rikutud rikkur, kelle kireks on surm - enesetappude lavastamine ja matustel käimine. (On need ameerika surnuaiad vast lagedad ja kõledad paigad, minu kaastunne.) Tüüp on kohutava iseloomuga, kuigi kena poiss, kuni ei naerata - irve on tal hirmuäratav, meenutab mõrvarnukku Chuckiet. Lapsiku süütuse ja julma pahelisuse segu. Kangelanna Maude, kes armastab samuti matuseid, on 79-aastane pöörane anarhistlik kleptomaan, kes õpetab poisile elu põhiväärtusi. Teda mängib oma ea kohta rabavalt vitaalselt XIX sajandil sündinud Ruth Gordon.

Küünilist nalja heidetakse nii surma kui ühiskondlike konventsioonide üle. Lisaks jõukale perekonnale saavad oma koosa kirik, terapeudid, noored, sõjavägi ja politsei - tavapärased satiiri sihtmärgid, aga eks ole ikka lõbus näha, kuidas ennasttäis tolasid ja nürimeelseid mundrimehi kotitakse. Kogu nihilistliku morbiidsuse juures on see südamlik, elujaatav film, mille sõnumi võtab kokku Cat Stevensi mällusööbiv laulujoru: If you want to be free, be free."Harold and Maude" treiler. Arvamusi: IMDB (8.1/10), Rotten Tomatoes (7.9/10), Roger Ebert (3.7/10), Fletchu (8/10), Trash (5/10), Margit Tõnson, EE (elujanu ja surmatungi pingpong).

2 kommentaari :

Mart ütles ...

Tjah, mul põld küll raske Haroldiga samastuda, ehkki ma enda puhul gerontofiilseid ega nekromaanseid kalduvusi pole täheldand. Muidu sinuga nõus - harukordne kombinatsioon sünkmustast huumorist ja sügavast soojusest.

Ralf ütles ...

Üks lemmikuid!

Cat Stevensi muusika sobib sinna küll nagu rusikas silmaauku. Enne muusikut ei teadnudki.