22. juuli 2010

Hõimu saladused / Segredos da Tribo

"Secrets of the Tribe " / "Segredos da Tribo", Brasiilia 2009. Rež. José Padilha.


Karm dokk sellest, kuidas antropoloogid on igas mõttes kuritarvitanud oma uurimisobjekti, peaaegu kiviaegset ya̧nomamö hõimu Lõuna-Ameerika džungleis. "Secrets of the Tribe" tõmbab suuresti vee peale kogu antropoloogiale, sest kahtlased ja teadlaste isikuomadustele vastavalt kallutatud pole siin mitte ainult teadlaste teod, vaid ka teooriad. Tegude osas käib jutt näiteks õnnetu loodusrahva kallal toime pandud pedofiiliast, pederastiast ja ebaeetilisist meditsiinilisist katseist. Selle kõigega tegelenud antropolooge näidatakse vastikute vanameestena, kes sobiksid suvalisse mängufilmi massimõrvareid mängima. Malcolm McDowell või Tim Curry on nendega võrreldes sarmikuse kehastused.

Kogu kamp mustab üksteist valimatult ja igaüks tõlgendab uurimisretkedel kogutud materjali nagu pähe tuleb - pervert leiab igalt poolt seksi, militarist vägivalda. Teadlaste konkurentsis lähevad käiku nii isiklikud kui täiesti suvalised ideoloogilised argumendid. Rabatud vaataja peas võib vormuda küsimus, kas antropoloogiat saab üldse pidada teaduseks või on see lihtsalt ennasttäis veidrike ja pervertide eneserahuldamise ja -eksponeerimise näitelava. Suurim perv, aastaid järjekindlalt hõimu mehi ja poisse pilastanud Jacques Lizot on kusjuures moodsa antropoloogia rajaja Claude Lévi-Straussi õpilane ja lemmik. Tõepoolest nukker troopika. Film kipub õige veidi venima ja ennast kordama, aga tänu õnnestunud teemavalikule ja teravale käsitlusviisile igal juhul huvitav vaatamine.


"Secrets of the Tribe" treiler. Arvamusi: IMDB (8.3/10), Rotten Tomatoes, Mele Pesti, Sirp (üks Brasiilia festivali kahest vapustusest).

Kommentaare ei ole :