25. juuli 2010

Kiskjad / Predators

"Predators", USA 2010. Rež. Nimród Antal.


Esimene "Predator" oli vaieldamatu klassika ning võimalik, et ühtlasi parim linateos, kus kuberner Arnold kunagi üles on astunud. Veel teisegi 80ndate tippmadina "Die Hard" lavastanud John McTiernani film rokkis ulme, märuli, põneviku ja horrori helistikus pea sama ohjeldamatult kui James Cameroni "Aliens". Ja kui "Alieni"-saaga nimitegelane on ilmselt filmiloo kosmosekoll number üks, siis Stan Winstoni kujundatud predaatori-nimeline elukas jääb napilt teiseks. Seni viimane, neljas "Alien" valmis kolmteist aastat tagasi ning uue sajandi panuseks on siiani olnud vaid mõlema tulnukasarja hea nime nukker määriminie kahe piinliku "Alien vs Predatori" nimelise junniga.

Nii läksin seegi kord kinno kõhklemisi ja halbade eelaimustega, kartes ammuste lemmikute järjekordset pilastamist, kuigi produtsent Robert Rodriguez ja lavastaja Antal olid end AVPdest distantseerinud ja lubanud järge kahele algsele filmile. Õnneks pole need päris tühjad lubadused - tänapäeva mõistes lühike, kõigest pooleteisttunnine laks meenutab suuresti esimest "Kiskjat". Kuigi tegevus toimub sedakorda võõral planeedil, leiab see aset originaalilähedases, igati maisena paistvas džunglis. Lugu algab hoogsalt, ja kuigi pinge kipub aja jooksul lahtuma, on tempo tihe, madinat piisavalt ja film veab lõpuni talutavalt välja. Asjalik, arvestataval tasemel sooritus ja kummardus originaalile, kuid mitte ka enamat. Vaadata kannatab, aga hõisata ega otseselt kellelegi soovitada pole ka põhjust. Häda on eeskätt selles, et siin ei pakuta originaalile eriti midagi lisaks peale episoodiliselt üles astuvate verejanuliste kosmosekoerte.

Neljakümne aasta eest ennustati ulmes, et tänaseks on inimkond koloniseerinud päikesesüsteemi ja valmis kosmoseodüsseiaks. Ei midagi säärast - paistab hoopis, et kui filmidest rääkida, siis ei ei suuda me enam värsket tulnukaulmetki luua ning oleme mõistetud aegade lõpuni läbi ajama trööbatud ideede taaskasutusega. "District 9" andis lootust, et ehk siiski mitte, kuid sellegipoolest ootan Ridley Scotti "Alieni"-eellugusid, millest esimene peaks valmima tuleval aastal, vastakate tunnetega. Eriti ärevaks teeb jutt, et need on plaanis üles võtta 3Ds.


"Predators": treiler ja kodukas. "Kiskjad" Solarises ja Plazas. Arvamusi: IMDB (7.1/10), Rotten Tomatoes (5.8/10), Roger Ebert (5/10), Zinera (10/10), Spellbound (7/10), Dream Scene (alla keskmise madistamine).

1 kommentaar :

joonas ütles ...

Kui tavaliselt rikuvad treilerid kinoelamust sellega, et näitavad filmi huvitavamad kohad ette ära, siis "Predatorsi" treiler aitab pettumust toota otseselt eksitava reklaamiga, näidates Adrien Brodyl korraga viitteist kolmepunktilist predaatori-sihikut. Tegelikult on kogu filmis täpselt viis korda vähem relvastatud predaatoreid.