26. juuli 2010

Ma armastan sind, Pariis / Paris, je t'aime

"Paris, je t'aime" / "Paris, I Love You", Prantsusmaa 2006. Rež. Tom Tykwer, Joel & Ethan Coen, Wes Craven, Gus van Sant jt.


Lühifilmikassett romantikapealinnast, mille mondäänne hiilgus on ka siitkandi inimeste, nii naistelehe toimetaja kui punkpoeedi tundmuste tipp. Kaheksateist lugu rohkem ja vähem tuntud autoreilt mõjuvad tõhusa reklaamina nii Pariisile kui lühifilmi žanrile. Kuigi tegu pole mingi turismivoldiku, vaid iseseisvate lugudega, millest mitme puhul pole toimumispaik kõige olulisem, jagunevad need paljude linnajagude vahel, andes metropolist enam aimu kui kohustuslikud vaated võidukaarele, raudtornile ja Jumalaema kirikule. Muidugi pole kogumik tervikuna ühtlaselt magnifique, aga et roolis on ainult suurmeistrid, pole ükski lõik ka talumatult misérable.

Kõige vähem veenis mind õudusveteran Wes Craveni Père Lachaise'i kalmistule pühendatud Wilde'i-viiteline jupp - punnitatud, samas etteaimatav idee; mu favoriidid üldiselt tugevas valikus on aga Coeni-vennaste irooniline looke igisärava Buscemiga, Tom Tykweri visuaalselt seksikas, turbokiirusel armulugu ning Alexander Payne'i liigutavalt muhe pala vähenõudliku vananeva naise paketireisist. Need ja veel mitu muudki lõiku teevad antoloogiast lihtsale vaatajale lihtsalt nauditava kinoelamuse ning filmitegemisest huvitatuile suurepärase õppematerjali sellest, kuidas lühižanrile etteantud teemal loominguliselt läheneda.

Lavastajaist astuvad üles veel näiteks Gurinder Chadha, Walter Salles, Isabel Coixet, Alfonso Cuarón ja Vincenzo Natali; lisaks proovivad režissööridena kätt operaator Christopher Doyle, stsenarist Richard LaGravenese ning tuntumaid prantsuse näitlejaid Gérard Depardieu.
"Pariis, ma armastan sind" treiler. Film Katusekinos. Arvamusi: IMDB (7.5/10), Rotten Tomatoes (7.1/10), Malcolm Lincoln (8/10), Anni (7/10), Trash (5/10).

Kommentaare ei ole :